1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergio [31]
2 years ago
6

8. A bag of marbles contains only purple and yellow marbles. The bag has three times as many

Mathematics
1 answer:
Yuliya22 [10]2 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explaA bag of marbles contains only purple and yellow marbles. The bag has three times as many yellow marbles as purple. The bag contains 164 total marbles. Write an equation or system of equations to find out how many of each color of marble is in the bag. Define your variable(s) and expressions. Show how you checked your answer.

2nation:

You might be interested in
500ml bottle unit cost is $2.10
borishaifa [10]
If you would like to know what is the unit price for the hair shampoo, you can calculate this using the following steps:

500 ml ... $2.10
100 ml ...$x = ?

500 * x = 2.10 * 100    /500
x = 2.10 * 100 / 500
x = $0.42

The unit price for the hair shampoo is $0.42.
3 0
3 years ago
Kate says negative numbers are integers. What is her error
igor_vitrenko [27]
Integers can only be whole numbers, so she should have said that negative WHOLE numbers are integers.
3 0
2 years ago
How to round 5 2/9 x 9 3/5
aniked [119]

Answer:

50 2/15

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
What is an everyday example of limits?
Goryan [66]
Brushing your teeth everyday
7 0
2 years ago
In 2010 an item cost $9.00. The price increase by 1.5% each year.
julsineya [31]

Answer:

Yyyy

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 15m+m+2 <br> I need help on combining like terms
    11·1 answer
  • Help to solve this problem
    5·1 answer
  • Jared has taken out a loan for his car. His monthly payments amount to $650. If his loan is for 36 months, and he paid a down pa
    13·2 answers
  • Given a right cone with radius r and slant height s, what does the formula pi rs represent
    5·2 answers
  • What is the difference between 3 and 1 4/6
    5·2 answers
  • Which inequality is represented by this graph?
    11·1 answer
  • A scale on a map is 1mm: 50miles
    13·1 answer
  • Which equation represents the line that passes through (5,8) and (9,2)
    7·1 answer
  • Plzzzz help me with this problem
    14·1 answer
  • Point P(1,7) is located on circle C. The center of circle C is (−2,3). What is the radius of the circle?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!