1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paul [167]
4 years ago
9

The point-slope form of the equation of a line that passes through points (8, 4) and (0, 2) is y – 4 = (x – 8). What is the slop

e-intercept form of the equation for this line?
A= y=1/4x-12
B= y =1/4 x – 4
C= 1/4x+2
D= 1/4x+6
Mathematics
2 answers:
elena55 [62]4 years ago
5 0
Well just looking at the points itself, the point (0,2) is the y intercept.. and the only answer choice you have with 2 as the y intercept is C. 
velikii [3]4 years ago
5 0

Answer:

its letter a for edge for people on e2020

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Evaluate. 1. for x=-3 and y=2
Sveta_85 [38]
<h3>Given:</h3>

X = - 3

Y = 2

2^ x^ y^

=2^ (-3)^ (2)^

= (-6)^(2)

<h3>= -12</h3>
3 0
2 years ago
1. In this figure, line m is parallel to line n, and p is a
mariarad [96]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

picture attached as explanation

We can see through alternate interior and exterior angles, corresponding angles, and vertical angles what the measures are.

4 0
4 years ago
Madi has $8.80 in pennies and nickels.
shepuryov [24]
Let p = number of pennies.
Let n = number of nickels.

We are given that n= 2p and the total value is $8.80.

We know that a penny = $0.01 and that a nickel = $0.05.

So $0.01p + $0.05n = $8.80.

Substitute 2p for n:
$0.01p + $0.05*2p = $8.80

$0.01p + $0.10p = $8.80

$0.11p = $8.80

p = 80
So n = 2p = 2*80 = 160

Thus there are 80 pennies ($0.8) and 160 nickels ($8.00). The value of all the coins is $8.80.
7 0
3 years ago
HELP PLEASE! Drag the tiles to match each measurement with an equivalent measurement.
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

8 fluid ounces

Step-by-step explanation:

I just got it right on my quiz.

3 0
3 years ago
Kari bought 3 gallons of milk that cost $2 70 per gallon What was the total cost of the milk? Enter your answer in the box​
Alla [95]

Answer:

$8.10

Step-by-step explanation:

2.70+2.70+2.70=$8.10

1. 2. 3. total

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2. Give an example of how you use positive and negative numbers in the real world. Be sure to explain the meaning of 0 in your e
    15·1 answer
  • I need help ahhh someone please
    12·1 answer
  • If (8^2)p = 8^4, what is the value of p?
    5·1 answer
  • Suppose I live in a society with two goods: X and Y. Production of ________________ is my next best alternative to the productio
    10·1 answer
  • Amy is doing a science experiment on how a certain bacterium reacts to an antibiotic. She has 3 dishes of identical bacterium sa
    8·1 answer
  • Rodney rented a machine for $70.00 to make popcorn at a school event. In addition to the machine rental cost, the popcorn suppli
    5·2 answers
  • What is 30/60 simplified and what do you multiply to get that?
    11·1 answer
  • If a number is divisible by 6 and 8 then is it also divisible by 48?
    10·1 answer
  • Isaac is playing a dart game at the school carnival. The dartboard is shown. How much greater is the probability of Isaac hittin
    12·1 answer
  • geometry please help me thank you
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!