1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrews [41]
3 years ago
15

How do I solve these problems I'm trying to find the cheapest deal

Mathematics
2 answers:
atroni [7]3 years ago
7 0
2.79 / 2 = 1.395 rounds to 1.40 per roll
8.99 / 6 = 1.498 rounds to 1.50 per roll

the better deal (cheapest) is the 2 roll package

** if u want price per roll (price / roll) ...u divide the price by the number of rolls
ozzi3 years ago
3 0
Take the total price and divide by the number of rolls that will tell you the price per roll
You might be interested in
Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?
White raven [17]
Each pack costs $1.66 dollars
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write as an algebraic expression
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

Step-by-step explanation:

well the answer to 14 is 7 and for 16 its 6

5 0
3 years ago
What is the common ratio Between successive terms in the sequence? 1.5,1.2,0.96,0.768
lidiya [134]

Answer:

0.8

Step-by-step explanation:

0.768/0.96= 0.8

0.96/1.2 =0.8

4 0
3 years ago
How many g in 45 kg?
tigry1 [53]
45000 grams
Hope this helps. Have a amazing day and stay safe <3
5 0
3 years ago
What is the slope of a line that is perpendicular to the line shown? (3,3) and (-3,-1)
4vir4ik [10]

Answer:

-3/2

Step-by-step explanation:

Using the slope formula, we can find the slope of the line shown

m = ( y2-y1)/(x2-x1)

    = ( -1-3)/(-3-3)

   = -4/-6

  = 2/3

A line that is perpendicular is the negative reciprocal

-1/ (2/3) = -3/2

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1.) Six people share 3/5 pound of peanuts equally. What fraction of a pound of peanuts does each person receive? There aren't an
    15·1 answer
  • A university has 40,020 students. In a random sample of 270 students, 18 speak three or more languages. Predict the number of st
    5·1 answer
  • Mr. Chu is slicing 4 cantaloupe for his class. There are 24 students in the class. If Mr. Chu cuts the cantaloupe to make an equ
    10·2 answers
  • Need help on computer ‍
    10·1 answer
  • What does 4/x+5 + 2x/x^2-25 equal?
    11·1 answer
  • If the circumference is 40 what's the diameter
    13·1 answer
  • Giving out brainliest answer !!!! help me out asap please !!!!
    11·1 answer
  • The question is below pls help ASAP
    14·1 answer
  • Question 1 (1 point)
    14·1 answer
  • Explanation/proof why the lines are parallel and insights​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!