Answer:
<em>48</em>
Step-by-step explanation:
60% of 80 is the same as 60% times 80.
60% of 80 =
= 60% * 80
= 0.60 * 80
= 48
Answer:
A. 29i
Step-by-step explanation:
Step 1: Plug in given variables
(2 - 5i)(2 + 5i)i
Step 2: Difference of squares (expand)
(4 - 25i²)i
Step 3: Imaginary numbers rules
(4 - 25(-1))i
Step 4: Combine like terms
(4 + 25)i
(29)i
Your final answer will be 29i
Answer:
how are you?
Step-by-step explanation:
Answer:
Option A) 32c
Step-by-step explanation:
we know that
To find the unit cost, divide the total cost of twelve pounds by twelve pounds
so
![\frac{\$3.84}{12}=\$0.32](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5C%243.84%7D%7B12%7D%3D%5C%240.32)
Remember that
1$=100 cents
Convert dollars to cents
![\$0.32=0.32*100=32c](https://tex.z-dn.net/?f=%5C%240.32%3D0.32%2A100%3D32c)
therefore
The cost of one pound of nails cost 32 cents
The answer to 7/8 * 6/6 is equal to 7/8 because 6/6 is equal to 1 and any number multiply by 1 is the own number :)))
i hope this is helpful
have a nice day