1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
S_A_V [24]
3 years ago
7

Which statement best explains whether y = 2x − 3 is a linear function or a nonlinear function?

Mathematics
1 answer:
Marat540 [252]3 years ago
8 0
The correct answer is A
You might be interested in
Lisa bought four candles. The candles cost $7.00, $8.00, $19.00, and $13.00. If she only had $50 to spend and wants to buy a fif
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

I added all of then and then subtracted 47 from the 50.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Do the ratios <br> 8<br> 12<br> and <br> 3<br> 2<br> form a proportion?
sashaice [31]

Answer:

yea

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
2 people can plough in a field for 6 hours
dangina [55]

Explanation:

Inverse Proportion.

Multiply, 2x6

The answer is 12.

Divide, 12 by 1

Divide l, 12 by 3.

<em>Overall</em><em> </em><em>Answer</em><em>:</em><em> </em>

<em>a</em><em>)</em><em> </em><em>1</em><em>2</em><em>.</em>

<em>b</em><em>)</em><em> </em><em>4</em><em>.</em>

4 0
3 years ago
Priya bought these ítems at the grocery store. Find each unit price.
goblinko [34]

Answer:

Eggs: 25 cents ea.

Pounds of peanuts: $2.50 ea.

Rolls of toilet paper: 50 cents ea.

Apples: 35 cents ea.

Step-by-step explanation:

This is assuming you meant $3 for 12 eggs, and $2 for 4 rolls of toilet paper.

For the eggs, I did 3 / 12 = .25 (aka 25 cents);

For the peanuts: 7.50 / 3 = $2.50;

For the toilet paper: 2 / 4 = .50 (aka 50 cents);

For the apples: 3.50 / 10 = .35 (aka 35 cents).

Hope this helped ~

:D

6 0
3 years ago
X2 + 20x +99<br> Factor the expression
ValentinkaMS [17]

Answer:

factor = (x+9)(x+11)

simplify =x^2+20x+99

7 0
3 years ago
Other questions:
  • I need the help for number 7 plz help me as soon as possible plz help me
    6·1 answer
  • 68.40 5% what is the original price
    13·1 answer
  • There is a decrease in power. It can be concluded that there has also been a change in: A)current or voltage.
    9·1 answer
  • Serenity wanted to make a lot of bows that she could sell. She had 6 1/4 yards of ribbon. Each bow takes 3/4 yard to make. How m
    8·1 answer
  • What is 1 plus 2/3 over 1 minus 1/6
    14·1 answer
  • I have to solve each problem and round to the nearest tenth. ​
    12·1 answer
  • Naomi used 2/3 gallon of gas to drive 15^1/5 miles.At this rate how many miles can naomi car travel per gallon
    8·1 answer
  • Can someone help me
    10·1 answer
  • Evaluate the question
    11·1 answer
  • Need help please!!!!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!