1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anon25 [30]
3 years ago
7

Graph the line using the given information: x-3y=-6

Mathematics
1 answer:
Gwar [14]3 years ago
3 0
Y = 1/3x + 2. That is your line.
You might be interested in
Please help and explain please
butalik [34]
The greatest remainder with 3 is 2, the greatest remainder with 8 is 7, and the greatest remainder with 5 is 4, all because if it was one more then it would not be remaining and it would be without a remainder. Hope this helps!
4 0
3 years ago
On Earth, 1kg=9.8N=2.2lbs. On the moon, 1kg=1.6N=0.37lbs
Trava [24]
A.50*9.8
B.50*1.6
C.45.359237
D.45.3*1.6
8 0
3 years ago
Express as a unit rate. $18.50 for 5 lbs​
m_a_m_a [10]

Answer:

3.7 dollars per lb

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation
motikmotik

Answer:

D

Step-by-step explanation:

\frac{1}{2} (2x + 2) - \frac{1}{4} (3x - 1) = 15

multiply through by 4 ( the LCM of 2 and 4 ) to clear the fractions

2(2x + 2) - (3x - 1) = 60 ← distribute parenthesis and simplify left side

4x + 4 - 3x + 1 = 60

x + 5 = 60 ( subtract 5 from both sides )

x = 55

3 0
1 year ago
If 86 is added to a number the result is 56 less than twice the number, find the exact number, Do not round!
vredina [299]
The number is 142
you first make an equation ;
86+x=2x-56
Add 56 to both sides
142+x=2x
Subtract x from both sides
142=x
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the mode?<br> 8 8 6 8 6
    13·2 answers
  • Please help me with the following questions. Thanks in advance!
    8·1 answer
  • at the local deli chrystelle bought 2/3 pound of ham and 3/5 as many pounds of cheese as ham. cheese costs 4.95 per pound and ha
    11·1 answer
  • I need help oun this ASAP.
    11·1 answer
  • PLZ HELP IM BEGGING YOU. Just answer 12 and 13
    10·1 answer
  • I make 2.5kg of popcorn and eat 750g of it while 750g of it while watching a movie . How much popcorn do i have left?
    12·1 answer
  • Find the slope between the two given points (-9,5) and (-6,2)
    7·1 answer
  • What are the solutions to x2 + 8x + 7 = 0? A. x = –8 and x = –7 B. x = –7 and x = –1 C. x = 1 and x = 7 D. x = 7 and x = 8
    15·2 answers
  • Identify the value of a if
    14·1 answer
  • need help i can maybe help y'all and if yall need points i can give y'all points and if i need some points maybe yall can help g
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!