Answer:
Rs.16
Step-by-step explanation:
Divide the cost of Rs.96 by 12 then multiply by 2
cost of 1 pencil = Rs.96 ÷ 12 = Rs.8
cost of 2 pencils = 2 × Rs.8 = Rs.16
If they're travelling towards each other;
Effective speed = 75+55 = 130
Distance = 338m
Time= distance/ speed
T= 338/130
T= 2.6 hrs
Answer: x=9
Step-by-step explanation: rewrite the given equation with y=6, 2x + 3(6)=36
Now simplify 2x +18=36
Subtract 18 from both sides of the equal
2x=18
Now divide both sides by 2 and your answer is x=9
A = LW
Divide both sides by L (To isolate W)
W = 