1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tamaranim1 [39]
4 years ago
10

A 9-kilogram bag of cement costs $12.22. What is the unit price, rounded to the nearest cent

Mathematics
1 answer:
Alekssandra [29.7K]4 years ago
3 0

1.36 because 12.22/9=1.36
You might be interested in
What is the theoretical probability that a coin toss results in two heads showing?
myrzilka [38]

Answer:

Very likely

Step-by-step explanation:

(1/2)x2=1

8 0
3 years ago
Katy buys 4 DVDs every 2 weeks. How many DVDs will she buy in 14 weeks?
Lena [83]

Answer:

28

Step-by-step explanation:

Every 2 weeks 4 DVDs are purchased, so you have to multiply 14 times two, or 7 by 4. And the answer you get either way is 28.

4 0
3 years ago
Midpoint.<br> (3,3), (-1,1)
Scilla [17]

Answer:

1,2

Step-by-step explanation:

3+-1=2

2/2=1  

3+1=4

4/2=2

7 0
3 years ago
Anne's potato salad recipe requires one pound of potatoes for every four people served. How many pounds of potatoes will Anne ne
Ierofanga [76]

Answer:

3.5 pounds for 14 people

Step-by-step explanation:

Given

1 pound = 4 people

Required

Determine the pounds for 14 people

Represent this with x; so, we have:

1\ pound = 4\ people

x = 14\ people

Cross Multiply

x * 4 = 1 * 14

4x = 14

Solve for x

x = 14/4

x = 3.5

<em>Hence, 3.5 pounds for 14 people</em>

6 0
3 years ago
Find AC, round to the nearest whole number​
xxMikexx [17]

20

Triangles are 180 total so just add 118 and 22 then subtract it from 180 for your answer

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The length of a rectangle is three times it’s width. The area of the rectangle is 48 square centimeters. Find the measures of th
    15·1 answer
  • What is the answer and how did you figure it out??
    9·1 answer
  • A certain brand of rice costs $0.88 for 6.8 ounces.
    7·2 answers
  • Distributive property of<br> 36+ 9y
    6·2 answers
  • A talent competition on television had five elimination rounds. After each elimination, only one-third of the contestants were s
    14·2 answers
  • Please help me! It isn’t hard im just not sure how to do it .
    14·1 answer
  • Josie has a small fish tank shaped like a rectangular prism. Her fish tank measures 7 inches tall and 9 inches wide. If Josie's
    5·1 answer
  • Learning Task 3: Find the rate. 1) 1 is what percent of 10? 1 2) 10 is what percent of 20? 10 3) 5 is what percent of 25? 5 4) W
    14·1 answer
  • A car can travel 24 miles for every 1 gallon of gasoline.
    11·1 answer
  • The expression (x^22) (x^7)^3 is equivalent to x^p what is the value of p?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!