The answer is: 30 Trips
Total fans = 100,000
<u>The amount of fans that need satelite parking </u>
= 100,000 x 42%
= 42,000 fans
<u>There are 20 buses and each of them can carry 70 fans in one trip. So the maximum number of fans that all of them can carry in one trip:</u>
= 70 x 20
= 1400 fans
<u>Total trips that each bus need to take all fans to stadium </u>
= 42,000 / 1400
= 30 trips
Answer:
d. temporary
Explanation:
Competitive advantage refers to a competitive edge a firm gains over it's competitors by offering better value via it's products or by offering such products at reduced prices.
Competitive advantage results out of a unique or specific methods of production which is more efficient than the competitors and most importantly which cannot be imitated by competitors.
In the given case, the advantage which has accrued is on account of organic method of raising chickens and organic seasonal produce. These advantages are momentarily as, soon other restaurants shall follow suit and gradually these shall disappear.
Answer:
C. $300,000
Explanation:
Shue Capital Account:
contribution 50,000
partnership income x 30%
withdrawals (240,000)
change in capital account (100,000)
50,000 + Shue profits - 240,000 = -100,000
Shue profit = 240,000 - 100,000 - 50,000
Shue profit = 90,000
Partnership profit:
90,000 / 0.30 = 300,000
Answer:
The depreciation expense for Year 1 is $9880
Explanation:
The cost of equipment to be recorded in the books is the price at which it was purchased and the cost incurred to bring it to intended use that is the installation cost. Thus, the cost of the equipment in the books will be recorded as,
Equipment = 88000 + 4000 = $84000
The insurance and maintenance are recurring expenses and are not capitalized.
The depreciation rate under units of production method is,
Depreciation rate = (cost - salvage value) / estimated useful life in units
Depreciation rate = (84000 - 8000) / 100000 = $0.76 per unit
The depreciation expense for Year 1 = 0.76 * 13000 = $9880
Answer:
80 points
Explanation:
The credit score increases by 10 points for every $250 paid.
The current balance is $4500; the balance is down to $2500 by the end of the year.
It means a payment of $2000 had been made. ( $4500 - $2500)
$2000 has eight batches of $250 ( $2000/250)
A payment of $250 increase credit score by 10 points
$2000 payment is equivalent to 8 payments.
credit score will increase by 8 x 10 points
=80 points