Answer:
One of the greatest contributions of scientific management in today's organization is increasing the productivity. Scientific management focuses on the activities performed by the workers in an organization. The importance of this was that scientific management makes the workers or employees efficient
Answer:
When Manufacturing of a Product involves several processes.
Explanation:
When several processes are involved in manufacturing a product, costs need to be accumulated in these processing departments. Thus, A process cost accounting system is most appropriate
Answer:
The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.
Explanation:
Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:
Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced
In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).
In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000
When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.
Project managers should try to limit and decrease the size of teams or subteams to avoid making communications too complex.
<h3>How do project managers manage communication in the workplace?</h3>
Successful project managers communicate through a variety of channels using both formal and informal means. This increases the likelihood that messages will be received. To lessen the likelihood of a communication breakdown, use straightforward language, stay on topic, keep messages brief, and provide all the information in one location.
6 effective methods for project team communication
1. Gather frequently. Hold regular team meetings to discuss strategies. ...
2. Be welcoming. ...
3. Be frank, precise, and succinct. ...
4. Display some decency. ...
5. Realize that you might not always be right. ...
6. Utilize online teamwork tools.
To know more about communication management, visit:
brainly.com/question/1165906?
#SPJ4
Answer:
The price of the stock today is $3.49. The right answer is A.
Explanation:
In order to calculate the price of the stock today, we need to calculate first Value after year 5 with the following formula:
Value after year 5=(D5*Growth Rate)/(Required return-Growth Rate)
To find D5 we need to make the following calculations:
IF D1=0.3
, hence D2=(0.3*1.1)=0.33
, D3=(0.33*1.1)=0.363
, D4=(0.363*1.1)=0.3993 and D5=(0.3993*1.1)=0.43923
Therefore, Value after year 5=(0.43923*1.05)/(0.15-0.05)
=$4.611915
Therefore, now we can calculate the the price of the stock today with the following formula:
current price=Future dividends and value*Present value of discounting factor(rate%,time period)
=0.3/1.15+0.33/1.15^2+0.363/1.15^3+0.3993/1.15^4+0.43923/1.15^5+$4.611915/1.15^5
=$3.49