1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lynna [10]
3 years ago
6

After the bank cashed a check Maureen wrote for $60, her balance was -$14.The equation b+(-60)=-14 can be used to represent this

situation, where b is Maureen’s balance, in dollars, before the check was cashed. Maureen attempted to solve the equation using the steps below.
b+(-60)=-14
-60 -60
b =-74

What error, if any, did Maureen make?
Maureen’s work is correct, and her original balance was -$74.
Maureen should have added 60 to both sides.
Maureen should have added 14 to both sides.
Maureen made a computational error when she subtracted -14-60
Mathematics
2 answers:
dem82 [27]3 years ago
5 0

we are given

b+(-60)=-14

Since, we have to solve for b

b-60=-14

so, we will isolate b ony one side

so, we will add 60 on both sides

b-60+60=-14+60

b=-14+60

b=46

so,

Answer:

Maureen should have added 60 to both sides.

Temka [501]3 years ago
5 0

Answer:

Maureen should have added 60 to both sides.

Step-by-step explanation:

In solving this equation, Maureen wants to cancel the -60 in order to get the variable, b, isolated.

To cancel a -60, we would add 60; this is because positive and negative numbers are opposites, and we use opposites to cancel.

Therefore she should have added 60 to each side.

You might be interested in
Serena paid $194.99 for a game system and then bought two equally-priced games. If she spent a total of $284.97, what is the pri
Nataly_w [17]
$284.99 - 4194.99 = $89.98
$89.98 ÷ 2 = $ 44.99

p = $44.99 for each game.
3 0
3 years ago
A 4-Pack of coffee drinks is $6.90.what is the cost per bottle.
MakcuM [25]

Answer:

$ 1.725

Step-by-step explanation:

4 Pack of coffee = $ 6.90

1 Pack of coffee = $ 6.90 / 4 = $ 1.725

( The word per means " 1 " )

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the place value for 4 in 12354897
Ludmilka [50]
Thousandths I'm pretty sure

8 0
4 years ago
What does it mean to be a medium of exchange?
evablogger [386]
D. Any item that maintains its worth over time. Plz mark Brainliest
6 0
3 years ago
Kristen worked 39 hours in 6 days.
LenaWriter [7]

Answer:

39/6 = 6.5

6 hours 30 minutes

<h2><u><em>Hope it helps!!!!!brainliest pls!!!!!!!!</em></u></h2>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help!! on question 13, solve each equation for x.
    7·1 answer
  • If the equation is h= -2x^2 + 12x -10 how do I find the max height?
    13·2 answers
  • Is 5/8 less than greater than or equal to 3/4.
    8·1 answer
  • Write a subtraction expression that involves two negative integers and has a negative answer.
    9·2 answers
  • An abscissa point equal to the opposite of three quarters and ordinate equal to two
    15·1 answer
  • What is the value of x in the equation 5 x + 3 = 4 x ?
    11·2 answers
  • What is the square root of
    7·1 answer
  • JUST HELP PLS I POSTED THIS SO MANY TIMES AND NO HELPP AND NO LINKS I WILL REPORT!! PLSS HELPPP MEE I NEED TO GRADUATE!!! Which
    8·1 answer
  • A service center receives an average of 0.6 customer complaints per hour. Management's goal is to receive fewer than three compl
    12·1 answer
  • Will mark brainliest!! Please answer ASAP
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!