1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitrij [34]
4 years ago
7

Which fraction represents the decimal 0. ModifyingAbove 1 2 with Bar?

Mathematics
2 answers:
Licemer1 [7]4 years ago
6 0

Answer:

\frac{3}{25}

Step-by-step explanation:

Given that \overline{0.12} is the repeating decimal.

The repeating decimal \overline{0.12} is converted into the fraction as :

\overline{0.12} = \frac{3}{x}

<=> 0.121212 = \frac{3}{x}

Multiplying both sides by x, we have,

<=> 0.121212x = 3

Dividing both sides by 0.121212, we get:

<=> x = \frac{3}{0.121212}

<=> x = 25

So the  fraction represents the decimal \overline{0.12} is: \frac{3}{25}

Hope it well find you well.

yaroslaw [1]4 years ago
3 0

Answer:

C.) 4/33

Step-by-step explanation:

Took the test on ed.

You might be interested in
Which of the following relations are functions? Choose all that apply. Assume that each different variable has a different value
Marat540 [252]

Answer:

jtddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddd

Step-by-step explanation:

dddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddd

5 0
3 years ago
Ruben bought 6 new books for his collection. This increased his collection by 12%. How many books did he have before his purchas
Olin [163]
Hi, so first u have to multiple 12×6=72 then next u divide by 2 which must five u a food start
6 0
3 years ago
PLZ HELP HELP PLZ PLZ ASAP ASAP
xxTIMURxx [149]

Answer: 8

Step-by-step explanation: Divide 224 by 28

5 0
3 years ago
Which is the better buy
Tasya [4]
$12 for 3 pies = $4 for 1 pie
$10 for 2 pies = $5 for 1 pie
store A is the better buy
3 0
3 years ago
The constant on the left side of the equation is -2
FinnZ [79.3K]

explain how you know whether to add or subtract when you use the distributive property to multiply.

5 0
4 years ago
Other questions:
  • Pretty Pavers company is installing a driveway. Below is a diagram of the driveway they are
    9·2 answers
  • Use the diagram of the right triangle above and round your answer to the nearest hundredth. If m <br> a. 17.32 m<br> b. 6.93 m<b
    8·1 answer
  • Plz help ill give you brainlist plz
    10·1 answer
  • Help me please!!! :(
    14·1 answer
  • The quotient of 34 and 17
    14·2 answers
  • Find the output when the input x is 7
    11·1 answer
  • How to convert -1/6 to a decimal.
    15·2 answers
  • The total price of four oranges and five pears is $32 while the total price of three oranges and two pears is $17. How much is a
    8·2 answers
  • An equation is shown below.
    13·2 answers
  • Give the domain and range of the following relation:
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!