1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LUCKY_DIMON [66]
3 years ago
11

Which one is the better buy $3 and 2 refills $4 and 3 refills

Mathematics
2 answers:
Brums [2.3K]3 years ago
6 0

Answer:


Step-by-step explanation:

3 and 2

Vikki [24]3 years ago
6 0

Well, for the first one, you would be paying 0.66 cents for each refill.

For the second one, you would be paying 0.75 cents for each refill.

So, the first option is better because it is cheaper.

You might be interested in
I need help with this question ASAP.
myrzilka [38]

Answer:

a gas in a rigid container has a pressure of 632 torrs and a temperature of 45 celsius. The pressure has increased to 842 torrs. What is the new temperature of the gas

3 0
3 years ago
Find the range. 83, 71, 62, 86, 90, 95, 61, 60, 87, 72, 95, 74, 82, 54, 99, 62, 78, 76, 84, 92
galina1969 [7]

Answer: 45

Step-by-step explanation: The range is the difference between the greatest number in the data set and the least number in the data set which in this case is 99 - 54 or 45. So the range of this data set is 45.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
An average of 20 apples were sold from Monday to Friday. After the sales on Saturday and Sunday, the average apples sold per day
avanturin [10]
131 apples were sold on Saturday and Sunday.

Work:
Monday - Friday : 5 days
20 x 5 = 100 apples

Monday - Sunday: 7 days
33 x 7 = 231 apples

231 - 100 = 131
6 0
3 years ago
Kara was baking a cake. The recipe called for 8.5 cups of flour and she put in 3.2 cups so far. How many more cups of flour does
alina1380 [7]

Answer:

5.3 cups of flour

Step-by-step explanation:

8.5 - 3.2 = 5.3 cups of flour

5 0
3 years ago
A shop sells pairs of trainers for £52 each. They make a percentage profit of 30% on each pair. What was the cost of each pair o
DochEvi [55]

Answer:

£67.60

Step-by-step explanation:

30% of 52 is 15.6

52 + 15.6 = 67.6

I hope this helps, please mark Brainliest, thank you!

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Question 2 of 25
    12·2 answers
  • two teams are playing in the finals for an adult soft leauge. Each team has 13 players and the ages of the team members are show
    5·1 answer
  • The mean amount purchased by a typical customer at Churchill's Grocery Store is $23.50 with a standard deviation of $5.00. Assum
    10·1 answer
  • you have four $1 bills,two $5 bills,and two $10 bills in your wallet.You select a bill at random.Without replacing the bill,you
    5·1 answer
  • 20 pen cost $1.60 what is the unit rate
    10·2 answers
  • What does it equal to?
    13·2 answers
  • Find the 46th term 261 256 251
    13·1 answer
  • Omar rides his unicycle on the playground.
    10·1 answer
  • What is the answer please due in 15 mins
    10·2 answers
  • Question down below :)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!