1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olasank [31]
3 years ago
5

You can get a quart bottle of cola for $1.50 or a liter bottle for $1.57. Which is the better buy in terms of price per volume?

Mathematics
1 answer:
pochemuha3 years ago
5 0

Answer:

The quart bottle of cola for $1.50 is the better buy.

Step-by-step explanation:

In order to compare the amount of cola per cost, you need to first use the same measurements.  Since one bottle is a quart and one bottle is a liter, we need to convert one to the other.  There are approximately 1.06 quarts per liter.  So, for the quart bottle, we can also say it has 1.06 liters of cola.  To find the price per volume, we take the cost divided by the volume:  1.50 ÷ 1.06 = $1.42.  The liter bottle costs $1.57.  So, the quart bottle would be cheaper overall by approximately $0.15.  

You might be interested in
Please van you work out 5/6 of 54
Talja [164]

Answer:

45

Step-by-step explanation:

1/6 of 54= 9

9*5=45

5 0
3 years ago
Solve the inequality
const2013 [10]
X < -11/9 is the answer

4 0
3 years ago
Should i get a normal switch because it has more features or switch lite because its cheaper?
svp [43]

Answer:

i have the regular switch but you should get the regular one because it has more features

Step-by-step explanation:

i think you should get the one thats best for you but i have the regular one but get the one thats best for you

6 0
3 years ago
Please help me with this
aliya0001 [1]

Hey!

--------------------------------------------------------

a. Has a vertical axis of symmetry.

Answers: B and D

--------------------------------------------------------

b. Has a horizontal axis of symmetry.

Answers: D and E

--------------------------------------------------------

c. Passes through exactly one quadrant.

Answers: A and D

--------------------------------------------------------

d. Passes through all 4 quadrants.

Answers: B and F

--------------------------------------------------------

Hope This Helped! Good Luck!

7 0
3 years ago
√13= what does it equal
motikmotik
About 3.606, if you round it.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If aslam sold a book in Rs.118 and he got 50% profit,then the cost price of the book was?
    5·1 answer
  • Belinda finds a CD with 2.8% APR compounded annually. How much money will Belinda invest in this CD if she wants to have a yearl
    6·1 answer
  • Rewrite the quadratic y=3(x-2)^2-7 in standard form​
    11·1 answer
  • Which is not a statistical question that might be used to gather data
    10·1 answer
  • Chords and of circle O intersect at P such that P bisects. Which equation correctly relates the lengths of the line segments for
    15·1 answer
  • What is the least positive integer divisible by each of the first five composite numbers
    5·1 answer
  • Dane puppy weighed 8 ounces when it was born.Now the puppy weighs 18 times as much as it did when it was born.How many pounds do
    8·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%20%7Ba%7D%5E%7B2%7D%20%20%7Ba%7D%5E%7B4%7D%20%7Ba%7D%5E%7B5%7D%20answer%20%5C%3A%20a40%20%
    14·1 answer
  • What is the degree of the polynomial <img src="https://tex.z-dn.net/?f=4x%5E%7B5%7D%2B3x%5E%7B4%7D" id="TexFormula1" title="4x^{
    12·1 answer
  • A hairdresser is making 2 hair bows. She needs 9 over 10 yards for each bow. If she has 4 and 1 over 6 yards of ribbon, how much
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!