1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marizza181 [45]
3 years ago
7

Hi! I was wondering if you could help with this question please :)​

Mathematics
1 answer:
Makovka662 [10]3 years ago
7 0

Answer:

R=\frac{QJ}{I^2t}

Step-by-step explanation:

So we have the equation:

Q=\frac{I^2Rt}{J}

And we want to solve for R.

First, let's multiply both sides by J to remove the fraction on the right. So:

(J)Q=(J)\frac{I^2Rt}{J}

Simplify the right:

JQ=I^2Rt

We can rewrite our equation as:

JQ=R(I^2t)

So, to isolate the R variable, divide both sides by I²t:

\frac{JQ}{I^2t}=\frac{R(I^2t)}{I^2t}

The right side cancels, so:

R=\frac{QJ}{I^2t}

And we are done!

You might be interested in
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
Arisa [49]
Its 15 divided by 2.49 which is 6.02, then you have to divide 20 divide by 3.32 which equals 6.02. They are both equal Both a and B are equal

You're Welcome i hope i helped
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the number called next to the variable?
Schach [20]

Answer:

The number next to a variable is called the Coefficient of the variable.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mike buys four equally priceDVD’s online each DVD cost the same amount with a 5.98 shipping charge included the total cost came
Butoxors [25]

Answer:

79.94 / 4 - 5.98 = 14 dollars and 5 cents

Step-by-step explanation:

If the DVDs were the same amount of money and he bought 4 of them and your total is 79.94 dollars you have to divide four from it because the DVDs are the same cost then your going to subtract 5.98 because that is shipping and your trying to find the total of the DVD and you get 14 dollars and 5 cents.

5 0
2 years ago
Please help me i been stuck all day on this. Find the value of x.
erastova [34]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

105 and (6x-21) the same. So you do 105 minus 21, then divide that by 6.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
GEOMETRY: TANGENTS, SECANTS, AND CHORDS<br> can someone solve this with written work?
Dmitry [639]
Through a geometric proof, 2(55x-1) = 107x+1
110x-2=107x+1
3x=3
x=1
Angle DEF is 54 degrees.
 
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following can be used to explain a statement in a geometric proof?
    6·1 answer
  • How can you use a number line to model and compare positive and negative rational numbers
    15·1 answer
  • 58 Points &amp; Brainliest I PROMISE!!!
    9·2 answers
  • Solve for y, z, x or t:
    13·1 answer
  • Answer this question in the simplest
    13·2 answers
  • Write the reciprocal of 5 2/3 in lowest terms.
    11·2 answers
  • Exit Ticket
    9·1 answer
  • Find the missing length of the triangle.
    10·2 answers
  • Student A's scores have a standard deviation of 5.4 and Student B's scores have a standard deviation of 10.6. What does Student
    7·1 answer
  • Points J and K are midpoints of the sides of triangle FGH.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!