1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nataly862011 [7]
3 years ago
15

Find three real numbers​ x, y, and z whose sum is 6 and the sum of whose squares is as small as possible. g

Mathematics
1 answer:
mart [117]3 years ago
8 0
We're minimizing x^2+y^2+z^2 subject to x+y+z=6. Using Lagrange multipliers, we have the Lagrangian

L(x,y,z,\lambda)=x^2+y^2+z^2+\lambda(x+y+z-6)

with partial derivatives

\begin{cases}L_x=2x+\lambda\\L_y=2y+\lambda\\L_z=2z+\lambda\\L_\lambda=x+y+z-6\end{cases}

Set each partial derivative equal to 0:

\begin{cases}2x+\lambda=0\\2y+\lambda=0\\2z+\lambda=0\\x+y+z=6\end{cases}

Subtracting the second equation from the first, we find

2x-2y=0\implies x=y

Similarly, we can determine that x=z and y=z by taking any two of the first three equations. So if x=y=z determines a critical point, then

x+y+z=3x=6\implies x=y=z=2

So the smallest value for the sum of squares is 2^2+2^2+2^2=12 when (x,y,z)=(2,2,2).
You might be interested in
I need helppp.....?????
Ksenya-84 [330]

Answer:

G is the answer

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
How do I write a whole number in standard form
Vesna [10]

Answer:

The standard form for linear equations in two variables is Ax+By=C. For example, 2x+3y=5 is a linear equation in standard form. When an equation is given in this form, it's pretty easy to find both intercepts (x and y).

Step-by-step explanation:

hope this helps if yes then name brainliest laav :))

5 0
3 years ago
Dollar Dress Shop’s inventory at cost on January 1 was $82,800. Its retail value was $87,500. During the year, Dollar purchased
lorasvet [3.4K]

The inventory of Dollar Dress Shop at cost when the retail method is used is $117, 500.

<h3>How to find the inventory cost?</h3>

When using the Retail method to find the inventory at cost, the Beginning inventory, the purchases, and the net sales are used.

The formula for finding the cost of inventory using the retail method is:

= Beginning inventory + Purchases - Net sales

= $ 87, 500 + $ 325, 000 - $ 295, 000

= $117, 500

The inventory cost of Dollar Dress Shop with the retail method is $ 117, 500.

Find out more on inventory cost at brainly.com/question/20318114

#SPJ1

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
What was the date the declaration of independence signed?​
Sonbull [250]

Answer:

July 4, 1776 lol

8 0
3 years ago
Help me please answer this question
vichka [17]

Answer:

y = 7x + 12

Step-by-step explanation:

Slope (m) = 7

Line is passing through the point (0, 12)

y-intercept (b) = 12

Equation of line in slope-intercept form is given as:

y = mx + b \\  \\ y = 7x + 12

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of x
    9·1 answer
  • 20 POINTS AND BRAINIEST ANSWER! PLEASE HELP!!!
    7·1 answer
  • Simplify the expression 9xy^2 - 11xy^2
    8·1 answer
  • The world record in the long jump is 29 feet and 4 1/2 inches. how many inches short of 10 yards is the record long jump?
    15·1 answer
  • Write an equation to represent the following: If the opposite of 16 is
    14·2 answers
  • n the above figure, the radius of curvature is 10 ft and the height of the segment is 2 ft. What's the length of the chord? A. 7
    6·1 answer
  • I need help asap pls​
    9·1 answer
  • Write a subtraction expression for the number line model. Which subtraction expression does the number line model​ show?
    14·2 answers
  • If you work 37.5 hours per week at $10.65 per hour, how much is your gross pay for a two-week period? (Round off your answer to
    10·1 answer
  • What is the unit rate for the ratio 100 points/ 4 games?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!