Points, lines, and planes belong in to the axiomatic system of undefined terms. So undefined terms would be your answer.
$7.18 / 2 = $3.59 per pound
.........................................
so 1 lb = $3.59
2 lbs = 2* $3.59 = $7.18
3 lbs = 3 * $3.59 = $10.77....
Answer:
- perimeter: 46 ft
- area: 126 ft²
Step-by-step explanation:
Since the 3 ft edge is on both sides of the pool, each dimension of the pool is 6 ft shorter than the corresponding dimension of the space. The pool will be 15 ft -6 ft = 9 ft in one direction and 20 ft -6 ft = 14 ft in the other direction.
The perimeter of the pool is the sum of its side lengths:
P = 9 ft + 14 ft + 9 ft + 14 ft = 2(9 ft +14 ft) = 2(23 ft)
P = 46 ft
__
The area of the pool is the product of its length and width:
A = (14 ft)(9 ft) = 126 ft²
The perimeter and area are 46 ft and 126 ft², respectively.
C would be 16 and b would be 8 square root of 3 so the answer would be a
$20.00 ≥ 7.50+1.25x
subtract 7.50 from both sides
20-7.50=12.50
12.50=1.25x
12.50/1.25=10
x= 10 rides