1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tiny-mole [99]
2 years ago
11

A number cube is rolled, and a coin is tossed. What is the probability that a four is rolled and the coins comes up tails?

Mathematics
1 answer:
KonstantinChe [14]2 years ago
3 0
The answer is D 1/12.

You might be interested in
Yeah, uhm can someone help me with this?
hram777 [196]

Answer:

-24

Step-by-step explanation:

x/4 + 8 = 2\\x/4 = 2 - 8\\x/4 = -6\\x = -6 *4\\x = -24

8 0
2 years ago
"The product of eight and some number" can be written as:
Angelina_Jolie [31]
8n
Hope it helps, good luck
6 0
2 years ago
Solve for x.<br> 7x = 42
Brut [27]

Answer:

x = 6

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE MATH HELP 20 points PLEASE!!!!
blsea [12.9K]
Y = 18( 0.58) ^t

It would be written as :
Y = 18(0.11) ^ (t/4)
Y = 18 (0.11 ^ (1/4)) ^ t
But
0.11 ^ (1/4) = 0.5759

Plug the value

Y = 18 (0.5759) ^ t

Two decimal point :

Y = 18 (0.58) ^ t
7 0
2 years ago
Which statement is true?
alexgriva [62]
The Correct answer is C. -14 + (-10) = -24 and 2 + (-28) = -26. When negative numbers are in play, the lower negative number is higher in value. So when solved -24 > -26
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Help?<br> Would the answer for this be (-9,3) or (3,9) or (9,-3) or (-9,-3)???
    6·1 answer
  • What is the answer to -6k+7k ?
    6·1 answer
  • Find the area of regular polygon. can anyone help me been stuck with this for hours
    13·2 answers
  • At a concession​ stand, three hot dogs and 4 hamburgers cost ​$11.50​; 4 hot dogs and three hamburgers cost $11.25 Find the cost
    6·1 answer
  • Solve the inequality<br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=2%285c-7%29%5Cgeq%2010%28c-3%29" id="TexFormula1" title="2(5c-7)\geq
    12·1 answer
  • a cheetah can run a 2 and 2/5 km in 1 and 1/2 minutes at top speed. What is the top speed of a cheetah in kilometers per hour?
    14·1 answer
  • X+4+3x Equivalent Expressions
    14·2 answers
  • Jonah buys a television that costs $445. Sales tax in his state is 7 percent. Which of the following expressions represent the a
    5·1 answer
  • The first three terms of a geometric sequence are shown below.x+3,-2x^2-6x,4x^3+12x^2
    6·2 answers
  • What is a unit rate $140 for 18 ft.²
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!