1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataliya [291]
2 years ago
10

What's.5 equal to in percentage

Mathematics
2 answers:
AlekseyPX2 years ago
5 0
.5 is equal to .50 in percentage because percentage and decimals are the same.
ser-zykov [4K]2 years ago
3 0
0.5 is 50%
0.12 is 12%
0.155 is 15.5%
You might be interested in
5, 7, 11, 19 Neither Geometric Arithmetic
dimaraw [331]

Arithmetic sequence

Explanation

An arithmetic sequence is a list of numbers with a definite pattern. If you take any number in the sequence then subtract it by the previous one, and the result is always the same or constant then it is an arithmetic sequence

Step 1

Let

\begin{gathered} a_1=5 \\ a_2=7 \\ a_3=9 \\ a_4=11 \end{gathered}\begin{gathered} a_2-a_1=7-5=2 \\ a_3-a_2=9-7=2 \\ a_4-a_3=11-9=2 \end{gathered}

so, the difference is always the same, 2

Hence, the answer is a Arithmetic sequence

6 0
1 year ago
A transit company carries about 80 000 riders per day for a fare of $1.25. To obtain more revenue, the management plans to incre
r-ruslan [8.4K]
137 812.5 is the answer
8 0
2 years ago
2.
Ivenika [448]

Answer:

Part A) 56 mph

Part B) 12 hours

Step-by-step explanation:

Part A) 168/3 = 56 mph

Part B) 672/56 = 12 hours

6 0
2 years ago
Which expression is equivalent to 2-35
Alisiya [41]

Answer:

C: 2 +(-35)

Step-by-step explanation:

When you are adding a positive number to a negative number,

say, 2 + (-35)

you can basically simplify it to 2-35.

Adding to a negative is subtracting that number by the negative.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 16-ounce bottle of shampoo costs $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent? A. $0.29 B. $0.34 C. $2.93 D
inn [45]

Answer:

A, 0.29

Step-by-step explanation:

Since 16 ounces cost 4.69, 1 ounce costs 4.69 divided by 16. This is roughly 0.29, which would then be A.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sara went on a diet and reduced her daily calories from 2,000 to 1,400. By what percent did she reduce her daily calories?
    7·1 answer
  • Help me out?? would be wonderful!
    5·1 answer
  • Simon says "five time my age 4 years ago is the same as three time my age in 2 years" how old is simon
    10·1 answer
  • I need help! -4y-4+(-3)​
    14·1 answer
  • the measure of angle e, the angle of elevation from point a to point b, is (3x+1). The measure of angle s, the angle of depressi
    11·2 answers
  • Complete the following.
    7·1 answer
  • Danielle makes the claim that when the polynomial x^2-3x-10 is divided by x-5, the remainder is 0. Use what you have learned abo
    10·1 answer
  • You’ve seen two methods for finding the area of ΔABC—using coordinate algebra (by hand) and using geometry software. How are the
    14·1 answer
  • What’s the 5th term is 2,14,98
    6·1 answer
  • PLEASE HELP!!!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!