1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IceJOKER [234]
3 years ago
9

If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie?

Mathematics
2 answers:
masha68 [24]3 years ago
8 0
Each cookie will cost 40 cents
liq [111]3 years ago
5 0

Answer:

0.25 a

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Compare 6 ⋅ 108 to 3 ⋅ 106.
djverab [1.8K]

Answer:

6*10^8  is 200 times larger than  3*10^6

Step-by-step explanation:

6*10^8\ and \ 3*10^6

To compare both values we divide the exponents

\frac{6*10^8}{3*10^6}

6 divide by 3 is 2

for simplify exponents we use exponential property

a^m / a^n = a^(m-n)

\frac{10^8}{10^6}=10^2

\frac{6*10^8}{3*10^6}=2*10^2= 200

6*10^8  is 200 times larger than  3*10^6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the two values for 81 squared
slava [35]
The two values are positive 9 and negative 9
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I don’t know how to find X or Y very urgent, need to figure this out how to solve plz help
Lena [83]

Answer:

x = 9

y = 9√3 = 15.6

Step-by-step explanation:

The triangle given is a right triangle, therefore:

✔️apply trigonometric ratio formula to find x:

Reference angle = 60°

Hypotenuse = 18

Adjacent = x

Thus:

Cos (60) = x/18

Multiply both sides by 18

18×cos(60) = x

9 = x

x = 9

✔️find y by applying pythagorean theorem:

y² = 18² - x² (pythagorean theorem)

y² = 18² - 9² (substitution)

y² = 243

y = √243

y = √(81*3)

y = 9√3 = 15.6

3 0
3 years ago
How many pounds of cashew nuts worth 75 cents a pound must be mixed with 10 pounds of pecans worth $1.50 a pound to make a mixtu
Trava [24]
Let c represent the weight of cashews and p the weight of pecans.

Then c + 10 = total weight of the nut mixture.

An equation for the value of the mixture follows:

 $1.50(10 lb) + $0.75c = (c+10)($1.00)

Solve this equation for c:  15 + .75c = c + 10.  Subtract .75c from both sides:

15 = 1c - 0.75c + 10.  Then 5=0.25c, and c = 5/0.25, or 20.

Need 20 lb of cashews.


Check:  the pecans weigh 10 lb and are worth $1.50 per lb, so the total value of the pecans is $15.  The total value of the cashews is (20 lb)($0.75/lb), or $15.     Does (20 lb + 10 lb)($1/lb) = $15 + $15?  Yes.  So c= 20 lb is correct.
3 0
3 years ago
The new dolphin tank at the aquarium has a radius of 75 feet and a height of 20 feet. What is the volume of the dolphin tank? Ro
Travka [436]

Answer:

9,420.0 cubic feet

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • if the price of each shirt is 120% of the wholesale price, write an equation and find the wholesale price for a $21 shirt.
    11·1 answer
  • Verify that( a+b)+c=a+(b+c) where a=-1/2 b=3/4 c=5/7​
    15·1 answer
  • 2(3x-4)=3x+1 what is x?
    12·2 answers
  • I will name you brainiest!!!!Help!!!!!
    13·1 answer
  • A teacher has a chart she would like to enlarge to put on a bulletin board. The chart is 8 cm across, and the space on the bulle
    9·2 answers
  • 70. Dominic buys a new suit that is on sale for 20% off
    15·1 answer
  • The weekly sales of Honolulu Red Oranges is given by
    8·1 answer
  • Any girl here<br>...<br>.<br>.<br>.<br>.<br>.<br>.<br>let's chàt​
    14·2 answers
  • HELP ME OUT PLS!!!!!!​
    6·1 answer
  • Easy points easy points
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!