1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marianna [84]
3 years ago
7

PLEASE HELP!

Mathematics
1 answer:
Kitty [74]3 years ago
8 0
You can reword the two equations as:

-5x-y=15 (Divide original value by 3)
-2x+6y=6

Then use elimination to find x:

-30x-6y=90 (Multiply by 6 to get y values to be same to cancel out)
-2x+6y=6

You're left with:

-32x=96. Which can then be solved to find x which is -3.

Then plug back in 

-2x+6y=6

Now to: -2(-3)+6y=6.

Which reduces to 6+6y=6. So y=0.



To graph them, just reword the equations (yes once again) so that y is in front.

y=-5x-15 and y=(1/3)x+1






You might be interested in
175 calories in 12 ounces. how many in 1 ounce?​
kaheart [24]

Answer:

I think its 14.58

Step-by-step explanation:

luv you

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
In a 3/4 measure, which part stands for the quarter note? 3 / 4 none
Lorico [155]

Answer:

i have no idea.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Radical-3 -radical -169
ddd [48]
√3 - √169 =?

√3 - √(13)²  = √³ - 13  or equal √3 + 13 since √169 = + or - 13

3 0
3 years ago
Students in Mr. Hill’s class were asked how many TV shows they watched last weekend. The results are shown on the line plot.
MAXImum [283]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Plz mark brainliest

8 0
2 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $156<br> 4 g<br> or <br> $280<br> 7 g
Alexus [3.1K]

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two other names for this angel???
    5·1 answer
  • Suppose that a class contains 15 boys and 30 girls, and that 10 students are to be selected at random for a special assignment.
    5·1 answer
  • Which of the following functions is graphed below?
    9·1 answer
  • Factorise 25x+15 mate
    15·1 answer
  • Please answer this question now
    15·1 answer
  • Find the unit rate<br> 39 plants in 3 rows =<br> plants per row
    7·2 answers
  • Need answer urgently please will give thanks and mark Brainliest
    9·1 answer
  • ABC for life needs
    7·1 answer
  • I wil mark as brain list(and plz someone genuinely answer plz)
    11·1 answer
  • Given the following graph of a point on the polar plane, name another set of coordinates that could also represent this point us
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!