1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lesya692 [45]
3 years ago
13

An investor bought 600 shares of stock, some at $5.00 per share and some at $4.75 per share. If the total cost was $2912.50, how

many shares of each stock did the investor buy? (Round to two decimal places if necessary.)
Mathematics
1 answer:
yuradex [85]3 years ago
3 0
Let x= $4.75 shares 600-x- $5.00 shares 4.75x + 5 (600-x)= 2912.50 distribute and remove ( ) 4.75x +3000-5x= 2912.50 combine like terms -,25x + 3000= 2912.50 subtract 3000 from both sides -.25x= -87.5 divide by -.25 x=350 shares @ $4.75 600-350= 250 shares @ $5,00 hope this helps
You might be interested in
One apple and three oranges cost $5.10 and another 5 oranges and one Apple cost $7.50 what is the price of one apple and one ora
alekssr [168]

Answer:

$2.7

Step-by-step explanation:

Let the price of one apple be x

and the price of one orange y

Hence ;

One apple and 3 oranges would cost:

x + 3×y = $5.10----------------------------(1)

One apple and 5 oranges would cost;

x + 5×y = $7.50--------------------------(2)

Subtracting eqn (1) from (2), we have :

x-x + 5y -3y = 7.5- 5.1

2y = 2.4

y = $1.2

From eqn(1)

x + 3y = $5.10

x= $5.10-3($1.2) = $5.10-$3.6 = $1.5

Hence x=$1.5 and y= $1.2

We are required to find the cost of one apple and one orange, hence :

x+y = $1.5+$1.2= $2.7

4 0
2 years ago
Y = -1.33 * X - 3 Show your work
Aleksandr [31]
Y = -1.33 * x - 3
y = -1.33 -3 *x
y = -4.33 *x
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate the area of triangle ABC with altitude CD, given A (6, -2), B (1, 3), C (5, 5), and D (2, 2).
Flura [38]

Answer:

15 units

Step-by-step explanation:

I just took this geometry test with the same question. Its 15

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help ASAP will give brainilist
Elenna [48]
It would be: 4 / 2/5

We can re-write it as:

4 * 5/2

= 20/2

= 10

In short, Your Answer would be: 10

Hope this helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A company uses the declining-balance method of calculating depreciation expense. On January 1, the company buys machinery for $7
NeX [460]

Answer:

$516,000

Step-by-step explanation:

Given:

- Beginning boo value of asset A = $750,000

- The salvage value of the asset B = $100,000

- The estimated life of asset t = 10 years

Find:

What is the book value in year 3?

Solution:

- Under the declining balance method, double declining method depreciation rate (R) is calculated by:

                                  R = 1 / t

                                  R = 1 / 10 = 10%

- The accumulated depreciation for 3 years is as follows:

                                 Depreciation: ( A - B ) * R * 2

                 Year 1:     DDB = ( 750,000 - 100,000 ) * 0.2 = $130,000

                 Year 2:    DDB = ( 620,000 - 100,000)*0.2 = $104,000

- The book value in year 3 is:

                                 $ 620,000 - $104,200 = $516,000

                                             

                                   

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the solution of this equation? 1/3y = -7
    8·1 answer
  • -10.5 = m/11.57= -2.748
    6·1 answer
  • If x>3 then what is the y intercept?
    5·1 answer
  • What is the value of k?
    7·1 answer
  • Blair spent 45% of her birthday money on new clothes. What fraction of her money is that equivalent to?
    5·1 answer
  • Three urns of the same appearance are given as follows: Urn A contains 5 red and 7 white balls. Urn B contains 4 red and 3 white
    7·1 answer
  • If 1/81 of roll of wire makes one hook. How much rolls of wire is used if 351 hooks are made
    13·1 answer
  • Which one is correct?
    15·1 answer
  • Gail is going to buy a new camera. The camera costs $150 plus a 10% sales tax. What is the total price that gail will pay for he
    8·2 answers
  • 1,3,5,7,9,11 please!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!