Answer:
The yellow box.
Step-by-step explanation:
According to the graph, 10 students get off the bus every 2 minutes. Do 10 divided by 2 to find out how many students get off the bus each minute. Since the answer is 5, that means 5 students get off the bus each minute.
<h2>The Correct answer is B)</h2><h2>This answer is verified by brainy.Com✓</h2>
Answer:
12 gallons 2 quarts
Step-by-step explanation:
Use the equation 300⇒5x to find how much tim made each day on average.
x⇒60 so, Day 1: $60, Day 2: $70 etc.. so the equation 300=5x+10 suffices the problem. 300⇒5x+10 ⇒ 290=5x
x=58
So, Tim earned $58 his first day. Hope this helped.
Answer:
[see explanation]
Step-by-step explanation:
We need to find the unit rate of the meat.

The price per pound of the turkey meat should be 12 cents per pound.