1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zheka24 [161]
3 years ago
10

Sharon spends 24 hours on her tablet each week. How many hours does she

Mathematics
2 answers:
melisa1 [442]3 years ago
5 0
Sharon spends 1248 because there are 52 weeks in a year and 24 * 52 = 1248
mamaluj [8]3 years ago
4 0

Answer:

She spends 1,248 hours on her tablet.

Step-by-step explanation:

24 hours each week is given. Since there are 52 weeks in 1 year multiply 52 x 24= 1,248

You might be interested in
write two equations that when graphed look like this *see image*. please help its due soon and i will give ya 75 points for answ
krok68 [10]

The graph is showing the equation of circle x²+y²=4

<h3>What is a circle?</h3>

A circle is a two-dimensional geometry on the plane having a centre point and the circular line is drawn equidistant from the centre point.

The given graph in the question represents the equation of the circle cutting the points on the x-axis and y-axis at 4 which is the radius of the circle.

The equation will be as follows:-

x²+y²=4

Hence the graph is showing the equation of circle x²+y²=4

To know more about circles follow

brainly.com/question/24375372

#SPJ1

3 0
2 years ago
What is the solution to the equation<br> 1/2x+3 = 2/3+1?
Alex

Answer:

x = -8/3

Step-by-step explanation:

1/2x+3 = 2/3+1

Combine like terms

1/2x+3 = 2/3 + 3/3

1/2x + 3 = 5/3

Subtract 3 from each side

1/2x + 3-3 = 5/3 - 3

1/2x = 5/3 - 9/3

1/2x = -4/3

Multiply each side by 2

1/2x *2 = -4/3*2

x = -8/3

7 0
2 years ago
Solve the system of equations and choose the correct answer from the list of
Leya [2.2K]

Answer:

x = -19/2      y = -33/2

Step-by-step explanation:

x - (3x + 12) = 7

x - 3x - 12 = 7

-2x - 12 = 7

-2x = 19

x = -19/2

x - y = 7

-19/2 - y = 7

-y = 33/2

y = -33/2

4 0
2 years ago
You buy 6 apples for $33. WHat is the cost of 10 pounds of apples
Mariana [72]
10 lbs of apples will cost $55 

How? Well...

First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
5 0
3 years ago
Which is the correct simplified form of the expression? (HELP)
aksik [14]
The answer should be option C! I think? I hope it helps :)
8 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP!!!!!!!!<br> Whats the value of m? <br> 0.61m-1.51m=9<br> m=
    15·2 answers
  • Use the ratio table to find the unit rate with the specified units. (Last problem on my homework)(PLEASE HELP ME! )
    8·1 answer
  • X(x+5)+6(x+5)=(x+5)(?)<br> help
    7·1 answer
  • Is this the correct graphing for the inequality 2c&lt;=100?<br> i’ll mark brainliest please help!!!
    8·1 answer
  • Can someone help me with this and not get any wrong please!
    15·1 answer
  • What would the equation of the line be that passes through the points (-2,3) and (0,2)?
    9·1 answer
  • How much longer is an average day in May compared to October?<br> branily is here for you
    13·2 answers
  • Write the ratio as a fraction in simplest form, with whole numbers in the numerator and denominator
    15·1 answer
  • Is 1212 divisible by 3?​
    6·2 answers
  • I need it now!!! pls​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!