The graph is showing the equation of circle x²+y²=4
<h3>What is a circle?</h3>
A circle is a two-dimensional geometry on the plane having a centre point and the circular line is drawn equidistant from the centre point.
The given graph in the question represents the equation of the circle cutting the points on the x-axis and y-axis at 4 which is the radius of the circle.
The equation will be as follows:-
x²+y²=4
Hence the graph is showing the equation of circle x²+y²=4
To know more about circles follow
brainly.com/question/24375372
#SPJ1
Answer:
x = -8/3
Step-by-step explanation:
1/2x+3 = 2/3+1
Combine like terms
1/2x+3 = 2/3 + 3/3
1/2x + 3 = 5/3
Subtract 3 from each side
1/2x + 3-3 = 5/3 - 3
1/2x = 5/3 - 9/3
1/2x = -4/3
Multiply each side by 2
1/2x *2 = -4/3*2
x = -8/3
Answer:
x = -19/2 y = -33/2
Step-by-step explanation:
x - (3x + 12) = 7
x - 3x - 12 = 7
-2x - 12 = 7
-2x = 19
x = -19/2
x - y = 7
-19/2 - y = 7
-y = 33/2
y = -33/2
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
The answer should be option C! I think? I hope it helps :)