1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikklg [1K]
3 years ago
7

ann is grouping 38 rocks, she can put into groups of 10 rocks or as single rocks what are the different ways she can group them

Mathematics
1 answer:
inysia [295]3 years ago
5 0
Since Anna is either grouping them as single rock or as group of 10, we need to find the maximum number of groups of 10 as follows: 38/10 = 3.8

This means that Anna can make maximum 3 groups of 10 rocks.

Based on this, the different ways to group the rocks are as follows:
- 3 groups of 10 and 8 (which are calculated as: 38-30) single rocks
- 2 groups of 10 and 18 (which are calculated as: 38-20) single rocks
- 1 group of 10 and 28 (which are calculated as: 38-10) single rocks
- 0 group of 10 and 38 (which are calculated as: 38-0) single rocks
You might be interested in
You want to buy birthday hats, cards, and teddy bears for your best friends birthday party. You buy the products for wholesale p
Naya [18.7K]

Answer:

I will create a five by four matrix to indicate the costs of the products.  The matrix will have five vertical columns and four horizontal rolls.  The vertical columns will show the product categories and the total costs for all the products and decorations.  The horizontal rolls will show the product costs, the decoration costs, and the total costs for each product category.

The size and shape of the matrix will be 5 by 4 with squared boxes.

Step-by-step explanation:

Products/Costs         Hats         Cards      Teddy    Total Costs

Product costs           $2.50       $0.90       $3.10        $6.50

Decoration costs      $1.50       $0.60        $1.70        $3.80

Total costs               $4.00        $1.50       $4.80       $10.30

6 0
3 years ago
Sally has seventy dollars to spend on eight books. After buying them she had thirteen dollars. How much did each book cost?
Anit [1.1K]

Answer:

7.13 each

Step-by-step explanation:

70 - 13 = 57. Divide 57/8 and get your answer

(7.125 rounded is 7.13)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
18. Solve the equation.<br> m- 10/3 - 5m-9/7 = 1
JulijaS [17]

The answer is m = -59/42

Step by step explanation is in the image below.

4 0
3 years ago
BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER: What is the area of this figure?
White raven [17]
The answer is 253 square feet
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of the prism?<br> B=16, H=6, H=7
sergeinik [125]

Answer:

Step-by-step explanation:672

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 1. Select all irrational numbers.
    12·2 answers
  • Can someone help me with this math question. Will mark Brainliest. I posted a picture of the question. ​
    9·1 answer
  • What is the distance between (2, -1.2) and (2, 5.4)?​
    13·1 answer
  • What is the slope of (0,4) and (-4,-3)
    5·2 answers
  • Brooke saved the same amount of money each week for four weeks. She made this table to show how much money she saved.
    11·1 answer
  • 18x-2y=26 I know I have to move 18x over but how would I do that?
    9·2 answers
  • PLEASEEE HELP FAST SOLVE FOR VOLUME
    13·2 answers
  • Hi..can anyone help me.. I really just want to know how can you do it.. I want to learn because I have more examples.. can anyon
    6·1 answer
  • A Toblerone candy bar is packaged in a triangular prism box that has a height of 9 1/2 inches and an equilateral triangular base
    5·1 answer
  • Calculate the area of the alarm clock.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!