Answer:
$6.79
Step-by-step explanation:
We need to find the cost of a bottle of soap. We divide the cost by the number of bottles
$9.12/6 = $1.52 per bottle
We also need to find the cost for a sponge
$5.00/4 = $1.25 per sponge
We want to find the total cost of 2 bottles of soap and 3 sponges
cost = 2 * 1.52 + 3 * 1.25
= 3.04 + 3.75
= 6.79
Answer:
-40
Step-by-step explanation:
Since x is 10 you need to multiply 10*-4 which equals -40.