1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rashid [163]
3 years ago
9

Please help with question

Mathematics
1 answer:
Step2247 [10]3 years ago
8 0
To solve this problem you must apply the proccedure below:

 1. Let's call:

 x: hot dogs.
 y: hamburguers.

 2. Then, you must make a system of equations, as below:

 5x+4y=12.25  (i)
 4x+5y=12.50  (ii)

 3. Now, you can solve the system of equation as below:

 5x+4y=12.25
 x=(12.25-4y)/5

 4x+5y=12.50
 4((12.25-4y)/5)+5y=12.50
 y=1.5

 4x+5y=12.50
 4x+5(1.5)=12.50
 x=1.25

 4. Therefore, the answer is:

 The cost of one hot dog is $1.25 and the cost of one hamburguer is $1.50
 
You might be interested in
The California Tiger Salamander is an endangered species, which decreases at the rate of 4.6% per year in a habitat that current
stellarik [79]

Answer:

Population after 4 years = 49 (nearest unit)

Population after 5 years  = 47 (nearest unit)

Step-by-step explanation:

Yearly decrease = 4.6%

Decrease factor (what's left) = (100-4.6)% = 0.954

Current population, P = 60

population after n years = P(0.954)^n  (to the nearest unit)

Population after 4 years = 60(0.954)^4 = 49.7 = 49 (nearest unit)

Population after 5 years  = 60(0.954)^5 = 47.4 = 47 (nearest unit)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
It takes 4/7 of an hour to paint 2/7 of a room. How long does it take to paint one room ?
Sidana [21]

Answer:

2 Hours

Step-by-step explanation:

4/7 of an hour = 34.3 minutes.

34.3 minutes per 2/7

4/7 = 68.6 OR 1 hour 8 minutes.

6/7 = 102.9 OR 1 hour 42 minutes.

Then add half of 34.3 (17.15)

7/7 = 120.05. = 2 hours 0.5 seconds.

3 0
3 years ago
Solve the following literal equation for r in
grandymaker [24]
400 because I said so and u are asking me is here is the answer
8 0
2 years ago
Please help with geometry homework ! Mark brainliest
TiliK225 [7]

Theorem: If two chords intersect within a circle, then the product of the lengths of the segments (parts) of one chord is equal to the product of the lengths of the segments of the other chord.

In oyur case,

2\cdot x=3\cdot 4.

Solve this equation to find x:

x=\dfrac{3\cdot 4}{2}=6.

Answer: 6, choice B.

7 0
3 years ago
Millie bought a computer for $600 at 40% off how much was it before discounts including sales tax of 8%
valina [46]
$648 because the sales tax is 600*0.08=48
600+48=648
5 0
4 years ago
Other questions:
  • Evaluate the algebraic expression: (20 - (-2)) = 11
    13·2 answers
  • DISJUNCTIONS
    13·2 answers
  • Six multiplication problems involved in solving 325 x 89
    14·1 answer
  • Solving for X with 1 angle and two congruent sides
    5·1 answer
  • What fraction of 1 quart is 3 cups
    12·1 answer
  • For every performance, Jim’s band charges a $35 setup fee plus $20 for each hour they play. They charged $120 for their last per
    15·1 answer
  • Can you guys help me with this question I want to know how to solve this problem ASAP
    9·1 answer
  • Will spent $3.75 for 3 pounds or granola. what is the unit rate in dollars per pound
    12·2 answers
  • Find the perimeter. Simplify your answer.
    6·2 answers
  • What is 73 division 84,649
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!