I got -0.75. But is that a 3 and 1/2 or just 3?
$7.18 / 2 = $3.59 per pound
.........................................
so 1 lb = $3.59
2 lbs = 2* $3.59 = $7.18
3 lbs = 3 * $3.59 = $10.77....
111.28 1/8=0.125 0.125*890.20=111.275 money can only have 2 decimals so round up and $111.28 is your answer.
Answer:
a.8y³-6y
taking common
<u>2y(4y²-3)</u>
is a required answer
b.
3x²-20x+12
doing middle term factorization
3x²-18x-2x+12
3x(x-6)-2(x-6)
<u>(x-6)(3x-2)</u>
<u>is</u><u> </u><u>a</u><u> </u><u>required</u><u> </u><u>answer</u><u> </u><u>.</u>
Answer:
42
Step-by-step explanation: