1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Trava [24]
3 years ago
7

The area of greenland is 840,000 square miles. what is this number in scientific notation?

Mathematics
1 answer:
inna [77]3 years ago
7 0
The answer is 8.4x10^5
You might be interested in
Wayne's puppy weighs 8 pounds. How many ounces does Wayne's puppy weigh?
Morgarella [4.7K]
1 pound = 16 ounces

8 * 16 = 128 ounces
5 0
3 years ago
Which is an equation of the line perpendicular to y = -3/4x + 1 and passes through (3, 4)?
topjm [15]

Answer:

Step-by-step explanation:

perp. 4/3

y - 4 = 4/3(x - 3)

y - 4 = 4/3x - 4

y = 4/3x

5 0
2 years ago
Evaluate this exponential expression.
Afina-wow [57]
It's -32 since 10-42=-32
8 0
2 years ago
What is the solution to the system of equations?<br> y = -5x + 3<br> y = 1
Gekata [30.6K]

9514 1404 393

Answer:

  (x, y) = (2/5, 1)

Step-by-step explanation:

Substitute for y and solve for x.

  1 = -5x +3

  -2 = -5x . . . . . . subtract 3

  2/5 = x . . . . . . divide by -5

The solution is (x, y) = (2/5, 1).

4 0
2 years ago
Ursula surveyed 50 classmates about their favorite ice cream flavors. Each classmate chose one flavor. The results are shown in
Akimi4 [234]

We need the circle graph.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you graph a line with one number y= -4
    15·1 answer
  • Which inequality is true for x = 2?
    9·2 answers
  • Is there enough information given to find the value of X. Explain your reasoning. Ty!
    12·1 answer
  • use the distributive property to find an expression equivalent to 24 + 64. 8(3 + 8) 6(4 + 8) 24 + (8)(8) (2)(12) + (8)(8) HURRYY
    5·2 answers
  • If 140 students want to go on the Coronado Island field trip and are ALL riding together, how many cars will they need if each c
    7·1 answer
  • The expression to find the perimeter of a rectangle is 2(length + width). What is the perimeter, in units, of a rectangle of len
    15·2 answers
  • Kamira's weekly salary is based on the number of pairs of shoes she sells. She is paid a base salary of $25, plus $5 for every p
    13·1 answer
  • I need The rate of change
    6·1 answer
  • lisa buys 12 packs of juice boxes that are on sale and pays a total of $48. Use a ratio table to determine how much lisa will pa
    7·1 answer
  • Find the unit rate.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!