1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mila [183]
2 years ago
9

8. Teo makes a necklace of x wooden beads at $0.50

Mathematics
1 answer:
VARVARA [1.3K]2 years ago
3 0

Answer:

0.5x + 7.5 / (x + 6)

Step-by-step explanation:

Let x be the number of wooden beads

wooden bead = $0.50 each

glass bead = $1.25 each

since average cost of bead = (cost of wooden bead + cost of glass bead)/ total number of beads

equation is (0.5x + (6*1.25))/(x + 6)

The model equation is therefore 0.5x + 7.5 / (x + 6)

You might be interested in
What is the m∠2 if m∠4 = 81° and m∠3 = 40°?<br> a. 40°<br> b. 59°<br> c. 41° <br> d. 60°
velikii [3]

Answer:

C. 41

Step-by-step explanation:

180 - 81 = 99

99+40 = 139

180 -139 = 41

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Fixed costs are $3,000, variable costs are $5 per unit. The company will manufacture 100 units and chart a 50% markup. Using the
dmitriy555 [2]

Answer:

1. Using the cost-plus pricing method, the selling price = $5.25

2. The change in selling price from 2018 to 2019 is $3.69 or 33.5% reduction.

3. To break-even, unit sales = 4,000 units

To realize a target return of $200,000, the unit sales = 5,600 units

4. Units to break-even = 12,500 meals

Sales revenue at break-even point = $125,000

Step-by-step explanation:

a) Data and Calculations:

Fixed costs = $3,000

Variable costs per unit = $5

Units manufactured = 100 units

Total variable costs = $500 ($5 * 100)

Total costs = $3,500 ($500 + $3,000)

Cost per unit = $3.50

Markup percentage = 50%

Using the cost-plus pricing method, the selling price = $5.25 ($3.50 * 1.5)

b) Fixed costs per year = $150,000

Variable costs per unit = $3

Production units = 30,000

Total variable costs = $90,000 ($3 * 30,000)

Cost-based pricing with a profit margin = $3 per unit

Total costs = $240,000 ($90,000 + $150,000)

Cost per unit = $8 ($240,000/30,000)

Selling price per unit = $11 ($8 + $3)

Variable cost = $2 per unit

Production units = 65,000 units

Total costs = ($2 * 65,000 + $150,000)

= $280,000 ($130,000 + $150,000)

Unit cost = $4.31 ($280,000/65,000)

Selling price = $7.31 ($4.31 + $3)

Change in selling = $3.69 ($11 = $7.31) = 33.5%

c) Fixed costs = $500,000

Per unit costs = $75

Proposed price = $200

Contribution margin per unit = $125 ($200 - $75)

To break-even, unit sales = $500,000/$125 = 4,000 units

To realize a target return of $200,000, the unit sales = $700,000/$125 = 5,600 units

d) Kitchen and related equipment costs = $100,000

Other fixed costs per year = $50,000

Variable costs = $6 per platter

Price per meal = $10

Contribution margin per meal = $4 ($10 - $6)

Units to break-even = $50,000/$4 = 12,500 meals

Sales revenue at break-even point = $50,000/40% = $125,000

5 0
2 years ago
I need help please ​
WITCHER [35]

Answer:

358in

Step-by-step explanation:

Use CAH or Cos()=(adj/hyp)

So Cos(36)=(290/h)

Re-Write the equation as h=(290/cos(36)) to get 358 inches

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Select the proper inverse operation to check the answer to 14 + 17 = 31. 
vivado [14]
The correct answer ids 100% answer choice D
4 0
3 years ago
Jaclyn is selling cookies for her club. She sells 2 boxes for $5. What unit rate expresses the cost per box?
Amiraneli [1.4K]
Divide 5 by 2 representing each box by the price. Which equals to $2.50 each box.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Aircraft landing gears coming from a facility are inspected for defects with the aim to improve the failure rates. Historical da
    11·1 answer
  • A meal for two at at a restaurant cost $32.75.If the sales tax is 5%.whats the total price of the meal.
    12·1 answer
  • The number of phone calls received by the complaint department of a
    5·1 answer
  • What is the distance between P(-7, 3) and Q(1, -4)<br><br> Round to the nearest tenth
    7·1 answer
  • If you have a balance of $270 in your bank account each month you deposit $45 let January=1 February=2 and so on. Write any equa
    13·1 answer
  • You are designing a rectangular poster to contain 7575 in2 of printing with a 33​-in margin at the top and bottom and a 11​-in m
    13·1 answer
  • Use slopes to determine if the lines y=−4 and x=−1 are perpendicular.
    7·2 answers
  • What are the x-intercepts?​
    12·2 answers
  • What is the difference between the points (-3,4) and (-3,-5)?
    7·1 answer
  • Infinitely many solutions
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!