Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
The transformations are
- (b) A vertical shift 16 units downward.
- (d) A horizontal shift 16 units to the right
<h3>How to determine the transformation?</h3>
The functions are given as:
f(x) = x
g(x)= x - 16
When a function is shifted right, the transformation rule is:
(x, y) = (x - h, y)
This means that the transformation is (d) A horizontal shift 16 units to the right
Since the parent function is a base linear function.
The transformation can also be represented as:
(x, y) = (x, k - h)
This gives
g(x)= x - 16
This means that the transformation is (b) A vertical shift 16 units downward.
Hence, the transformations are (b) and (d)
Read more about transformation at:
brainly.com/question/11709244
#SPJ1
Slope = 4/5 because the formula for slope is rise/run. count the x and y units point one and point two are away from each other.
Answer:
Solution : Parabola
Step-by-step explanation:
As you can see only one variable is square in this situation, so it can only be a parabola. We can prove that it is a parabola however by converting it into standard form (x - h)^2 + (y - k)^2.

Respectively it's properties would be as follows,

(x³y²)⁵
Split it for your convenience,
(x³)⁵.(y²)⁵
x¹⁵y¹⁰
So, your final answer is x¹⁵y¹⁰