1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elena-2011 [213]
3 years ago
14

Operations with complex numbers I+6i

Mathematics
1 answer:
IRISSAK [1]3 years ago
8 0
So the answer is |6i|.
You might be interested in
A circle has a circumference of 12. It has an arc of length 11.
riadik2000 [5.3K]

Answer:

The central angle is 330 degrees

Step-by-step explanation:

The arc length is equal to the circumference time the fractional part of the circle

arc length = circumference * x/360

11 = 12 * x/360

Divide each side by 12

11/12 = 12/12 *x/360

11/12 = x/360

Multiply by 360

11*360/12 = x /360 *360

330 = x

The central angle is 330 degrees

7 0
3 years ago
The segment shown below could form a triangle. True or False
Tanzania [10]

True! If you have any 3 segments, it could form a triangle, just not a right triangle.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Leon charged $75 at an interest rate of 12.5%. How much will Leon have to pay after one month if he makes no payments
pav-90 [236]
I believe that the question is assuming this is taking place over one month here is what I think you would do.

1) 75/12.5 = 6
2) add that answer to 75, so 75+6, and you get 81
7 0
2 years ago
Write in point-slope form an equation of the line passing through (-4, 10) and (-6, 15). Show your work.
Neporo4naja [7]
This is how it is done. Let me know if you have questions...

6 0
3 years ago
What is the principal which would amount to $6900 in 3 years at 5% simple interest per annum?​
balu736 [363]

Answer:

$6000

Step-by-step explanation:

accumulated amount = A = PI

A = $6900

Let P = x

6900 - I = x

I = (x)(0.05)(3yrs) = 0.15x

6900 - 0.15x = x

Add

6900 = 1.15x

Divide, solve for x

x = 6000

8 0
2 years ago
Other questions:
  • HELP ME PLZZZ !!! MATH QUESTION
    11·1 answer
  • X² + 4x – 32<br>x2 + x - 20​
    13·1 answer
  • Whats is a thousode divided by 32
    7·2 answers
  • Multiply.
    8·2 answers
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ​$32.45. What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    11·1 answer
  • I need help, ASAP, thanks!
    15·1 answer
  • Please answer the questions
    10·1 answer
  • A school dedicated 50% of the courtyard area for students to start a garden the students went to know how much of the 632- squar
    12·1 answer
  • Mitch bought 4.6 feet of fabric. Each foot cost $3.50. How much did he spend in all on fabric?
    8·2 answers
  • How do u solve -3|4x-9|=24
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!