3:8 is equivalent to 12:32 multiplying by 3 to 12 is 4, so you multiply each number to 4. 3 x 4 = 12 8 x 4 = 32 yes 3:8 is equal to 12:32.
Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
Answer:
0.6210
Step-by-step explanation:
Given that a Food Marketing Institute found that 39% of households spend more than $125 a week on groceries
Sample size n =87
Sample proportion will follow a normal distribution with p =0.39
and standard error = 
the probability that the sample proportion of households spending more than $125 a week is between 0.29 and 0.41
=
There is 0.6210 probability that the sample proportion of households spending more than $125 a week is between 0.29 and 0.41
Answer:
3/2
Step-by-step explanation:
because the equations y 2 - y 1 over x 2 - x 1 is 4-1 over 2-0 and that is 3/2
Answer:
a. 56
b. 72
c. 64
Step-by-step explanation: