1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
arlik [135]
3 years ago
9

Plz help me! ASAP! Thanks!

Mathematics
1 answer:
Orlov [11]3 years ago
6 0
Just add 5 on both sides:
x-5>10
x>15
You might be interested in
Sara bought 36 ounces of cheese for 3.24 what was the unit price of cheese​
slava [35]

Answer:

$0.09

Step-by-step explanation:

Unit price= total price/ total units

$3.24/ 36oz= $0.09

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Assume that I=E/(R+r) prove that 1/I=R/E+r/E ?​
Serggg [28]

Explanation:

If I=\frac E{R+r} then taking the reciprocal gives

\frac1I=\frac1{E/(R+r)}=\frac{R+r}E=\frac RE+\frac rE

5 0
2 years ago
Question 6 :
JulijaS [17]

Answer:

$5.67

Step-by-step explanation:

$5.67

Markup refers to the amount added to the cost price to cover overheads and profit. So for example a 50% markup on a $10 product would mean adding 50% of $10 onto the sale price. As fractions can be written as decimals (50% = 0.5) and we are adding on the amount of markup to the initial cost we can also phrase this as 10 x 1.5 = 15  

For your question, the markup would become 1.1 and the initial cost is 2.7, remembering we must add 1 to the markup to cover the initial cost  

2.7 x 2.1 = 5.67  

6 0
3 years ago
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME
I am Lyosha [343]
The y-intercept is where the curve crosses through the y axis (it intercepts it). In this case the y intercept would be worth three dollars at year 0. As years are time, and time is generally placed along the x axis.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Happy Store realizes a mark-up of PhP3,450 in selling TV sets. If its items are sold at a
Anna007 [38]

Answer:

Below is the answer.

Step-by-step explanation:

let s = the selling price.

the selling price presumably includes the cost plus the mark up plus the anticipated profit.

you have s = c + m + p

since m = 3450 and m = .4 * s, then you get:

.4 * s = 3450.

solve for s to get = 3450 / .4 = 8625.

your equation of s = c + m + p becomes:

8625 = c + 3450 + p

you don't know what p is supposed to be.

you don't know what c is supposed to be.

you need p to solve for c.

you need c to solve for p.

the best you can do is solve for c in terms of p, or solve for p in terms of c.

solving for c in terms of p gets you:

c = 8625 - 3450 - p which becomes c = 5175 - p

solving for p in terms of c gets you:

p = 8625 - 3450 - c which becomes p = 5175 - c.

you say that overhead expenses are 27% of the cost.

does this assume that overhead expenses are included in the cost.

regardless, if you don't know the cost, you can't solve for the overhead expenses.

i don't think you can solve this problem with the information given.

you might want to check to see if you're missing some information required to solve it.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Divide the following polynomials. Write the answer in descending powers of a.
    14·2 answers
  • Find the midpoint of the segment with the following endpoints.<br> (6,3) and (2,7)<br> Please help?
    13·1 answer
  • If the function graphed is f(x), find f(1). Please hurry its urgent Thank you
    9·1 answer
  • in a classroom of 1/6 of the students were wearing blue and 2/3 are wearing white there are thirty six students in the class how
    13·1 answer
  • Find a number if 10/9 of it is 10
    5·1 answer
  • Which system is equivalent to StartLayout Enlarged left-brace 1st Row 3 x squared minus 4 y squared = 25 2nd row negative 6 x sq
    12·2 answers
  • Are they congruent? 50 points please help ​
    6·2 answers
  • If A=30° and B=60°,show that sinc(A+B)= sinA . cos60°.sin 30°​
    7·1 answer
  • Mike discovered that the pool in his backyard is leaking slowly. The pool holds 15,434 gallons of water, and is leaking at a rat
    6·1 answer
  • Find the distance from point $A\left(15,-21\right)$ to the line $5x+2y\ =\ 4$ . Round your answer to the nearest tenth.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!