1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-Dominant- [34]
3 years ago
7

The temperature outside changed from 76°F to 46°F over a period of five days. If the temperature changed by the same amount each

day, what was the daily temperature change? A. 30°F B. -6°F C. 6°F D. -30°F
Mathematics
1 answer:
JulijaS [17]3 years ago
8 0

。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━━  ☾

Work out the total change:

76 - 46 = 30

Divide this by the number of days:

30/5 = 6

As the temperature decreased, it would have a minus value in front of it

Thus, the answer is option B

Have A Nice Day ❤

Stay Brainly! ヅ

- Ally ✧

。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━━━  ☾

You might be interested in
You have several purchases you
svetlana [45]
The answer: $24.05

How to:
Go through the graph and add all the values together
Then subtract $3.00 from the cost
Then add 4% sales tax
8 0
3 years ago
Convert 5820 grams to kilograms.
mr_godi [17]

5.82 Kg

because 1Kg= 1000g

5 0
3 years ago
Solve this simultaneous equations: picture below
Olin [163]

Answer:

x = p/11, y = 13p/11

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Can someone help me please
kvasek [131]
Domain:
( -  \infty  \: comma \:  \infty )
Range:
( -  \infty  \: comma \:  - 1)
Asymptote @ y = -1
Red line in picture is the asymptote.

5 0
3 years ago
1/? Of 150 is 15 also ...A box of a dozen donuts contains 5 chocolate donuts,4 sprinkled donuts,2 lemon donuts, and 1 raspberry
Oliga [24]

Answer:12

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The square of a number plus the number is 72. Find the number(s)
    10·2 answers
  • An item costs $4 before tax and $4.32 after sales tax. What is the sales tax rate?​
    15·1 answer
  • a family of twenty purchased tickets to the country fair.tickets for adult cost $8 and tickets for children cost $4.if the total
    7·1 answer
  • Find the circumference of the circle. Round your answer to two decimal places if necessary <br> 4cm
    7·1 answer
  • Alexandra is following a recipe that requires 3/4 a cup of water she needs to make 10 servings how many cups of water does Alexa
    6·1 answer
  • The giraffes roam 612 acres of grasslands and the tigers roam 346 few acres. How many acres do they roam combined?
    12·1 answer
  • 80 divided by 60 times 4 times 0
    6·1 answer
  • Question 5 of 10 Which of the following can you determine, when you use deduction and start from a given set of rules and condit
    9·1 answer
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
    10·1 answer
  • Please help me is this problem &lt;, &gt;, or =
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!