1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANEK [815]
3 years ago
15

Bob's bill for dinner at surefire steak house was $45. In addition he piad 5°\° of the bill in tax and he left a tip for 15°\° o

f the bill how much did Bob spend for tax and tip combined how much did Bob spend in all?
Mathematics
1 answer:
Anuta_ua [19.1K]3 years ago
5 0

Answer:

$54

Step-by-step explanation:

First

45 times .05= 2.25

Second

45 plus 2.25

Third

45 times .15= 6.75

Fourth

45+2.25+6.75

You might be interested in
Calculate (1/4)4<br> A. 1/4<br> B. 1<br> C. 1/256<br> d. 1/16
Finger [1]

Answer:

The answer is 1

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Observe the sequences below. I. 3, 6, 9, 12, ... II. 3, 9, 27, 81, III. 2, 4, 8, 16, ... IV. 3, 5, 7, 9, Which of these are geom
Sholpan [36]
Observe the sequences below. I. 3, 6, 9, 12, ... II. 3, 9, 27, 81, III. 2, 4, 8, 16, ... IV. 3, 5, 7, 9, Which of these are geometric sequences? III only O Il and me II and IV O I and
3 0
2 years ago
Use the data set shown below to complete the sentence 3,3,4,5,5,9 the mean the median
lorasvet [3.4K]

✧・゚: *✧・゚:*    *:・゚✧*:・゚✧

                  Hello!

✧・゚: *✧・゚:*    *:・゚✧*:・゚✧

❖ Mean = 4.8  Median = 4.5

The mean is the average. To find the mean add up all the numbers and divide by the number of numbers:

3 + 3 + 4 + 5 + 5 + 9 = 29

29 ÷ 6 = 4.8

To find the mean, keep crossing out numbers until you are left with one number (for an odd amount of numbers). When you have an even amount of numbers, keep crossing out until you are left with 2 numbers. Add those 2 numbers and then divide:

4 + 5 = 9

9 ÷ 2 = 4.5

~ ʜᴏᴘᴇ ᴛʜɪꜱ ʜᴇʟᴘꜱ! :) ♡

~ ᴄʟᴏᴜᴛᴀɴꜱᴡᴇʀꜱ

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What fraction of a given sample of radioactive nuclide remains after four half lives?
Black_prince [1.1K]
I believe the answer is D. 1/16.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy on apples?
lesantik [10]

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Let x = 4.<br><br><br><br> What is the value of y in the equation y = 15 + 11 + x?
    12·1 answer
  • Include all of your work in your answer. Submit your solution.<br><br> P = 3r + 2s ; for s
    9·1 answer
  • Anthony brings 4 bags of popcorn to a meeting. The bags of popcorn are all the same size. There are 14 people at the meeting. Ea
    9·1 answer
  • What is the value of t in the following equation? t + 14 = 2 712
    12·1 answer
  • The perimeter of a rectangular field is 272 yards. If the width of the field is 57 yards, what is its length?
    11·1 answer
  • A model giraffe has a scale of 1 in : 3 ft. If the model giraffe is 4 in tall, then how tall is the real giraffe
    15·2 answers
  • SOMEONES PLS HELP ILL GIVE BRAINLIEST
    14·2 answers
  • Mike, David, Derek, and Chad are testing the speed of their sports cars. Who has the fastest sports car?
    12·2 answers
  • Find the Area of the shape<br> (Area of Composite Shapes)
    12·2 answers
  • The population of a city increases by 5% every year. If it’s population today is 300,000 what will it’s population be in 2 years
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!