Answer: Im not sure
Step-by-step explanation:
you didnt list/provide the graphs for me to answer. :I
Answer:
B is the solution
Step-by-step explanation:
-6.53 is the furthest from 0
-6 1/4 is closer to 0
6.57 is positive and more than 0
6 3/4 is also positive and more than 6.57
Answer:
The discounted price would then be 18 dollars.
Step-by-step explanation:
Start by taking the original price which was 45 and multiply that by .40 (the discount) you should get a total of 18.
If it si proportional
y/x=k or y=kx
if k is same throuout, then it is proportional
find their ratio
so
0/0=undefined, ignore
2/3=k
4/6=2/3=k
6/9=2/3=k
yes, proportional
y=kx
3=2k
1=2/3k
2/3 is answer
proprtional (2nd and 3rd)
graph is proprtional, first table is poroprtional
other ones are not
2nd picture is proportional, 3rd is not
(x,y), y is rise, x is run
unit rate is rise/run=15/6=5/2=2.5
unit rate is 2.5
unit rate is (1/2)/(2/5)=(1/2)(5/2)=5/4=1.25
unit rate is 1.25
Answer
101 apples
Step-by-step explanation:
8 lbs x 16 oz = 128 oz
$28 / 128 oz = 22¢ per oz
$112 / 0.22¢ = 509 oz
509 oz / 5 oz = 101.8 apples