1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iogann1982 [59]
2 years ago
7

Find the distance between the points (4, 7) and (2, 2)

Mathematics
1 answer:
ch4aika [34]2 years ago
5 0

Answer:

5.38516

Step-by-step explanation:

You might be interested in
. Which graph has f(x) = 1xI as its parent function?
Blababa [14]

Answer: Im not sure

Step-by-step explanation:

you didnt list/provide the graphs for me to answer. :I

6 0
1 year ago
Whixh list of numbers is ordered from least to greatest?
Rzqust [24]

Answer:

B is the solution

Step-by-step explanation:

-6.53 is the furthest from 0

-6 1/4 is closer to 0

6.57 is positive and more than 0

6 3/4 is also positive and more than 6.57

8 0
9 months ago
an item is regularly priced at $45. it is on sale for 40% off the regular price. how much (in dollars) is discounted from the re
Paul [167]

Answer:

The discounted price would then be 18 dollars.

Step-by-step explanation:

Start by taking the original price which was 45 and multiply that by .40 (the discount) you should  get a total of 18.

3 0
3 years ago
Math Help Don't Answer If Your Unsure of the answer please?<br> 2nd and 3rd pic is one question
vovangra [49]
If it si proportional
y/x=k or y=kx
if k is same throuout, then it is proportional
find their ratio
so
0/0=undefined, ignore
2/3=k
4/6=2/3=k
6/9=2/3=k
yes, proportional

y=kx
3=2k
1=2/3k
2/3 is answer



proprtional (2nd and 3rd)
graph is proprtional, first table is poroprtional
other ones are not
2nd picture is proportional, 3rd is not


(x,y), y is rise, x is run
unit rate is rise/run=15/6=5/2=2.5
unit rate is 2.5



unit rate is (1/2)/(2/5)=(1/2)(5/2)=5/4=1.25
unit rate is 1.25
7 0
3 years ago
A store has apples on sale for $28.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $112.
lys-0071 [83]

Answer

101 apples

Step-by-step explanation:

8 lbs x 16 oz = 128 oz

$28 / 128 oz = 22¢ per oz

$112 / 0.22¢ = 509 oz

509 oz / 5 oz = 101.8 apples

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help me with 8 and 10 I’m so confused!
    11·1 answer
  • A x + b y = c what are the variables?
    5·2 answers
  • Trig question easy answer for 15 points
    13·1 answer
  • For a craft project, two equilateral triangles are taped together to create a quadrilateral.
    7·2 answers
  • A jewelry designed a new box for earrings. The box is to be covered in leather. How much leather will be needed?
    13·1 answer
  • Henry is using a geometry software program to construct some triangles and study their properties. Line h is perpendicular to li
    13·1 answer
  • Someone needs to hear this. So here it is. God will pull you through. You just need to have faith. You just have to keep going.
    9·2 answers
  • Which of the following equations is not a true statement?
    15·2 answers
  • Need the answer..Anyone know?​
    15·1 answer
  • TO TRAIN FOR A MARATHON,
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!