1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Solnce55 [7]
4 years ago
9

2 times what equals 36

Mathematics
1 answer:
yarga [219]4 years ago
7 0
2 times 18 equals 36... Did I do a good job answering your question?? If so, brainliest, please. :)
You might be interested in
Mack the bug starts at (0,0) at noon and each minute moves one unit right or one unit up. He is trying to get to the point (5,7)
PSYCHO15rus [73]
<span>This is a very nice counting question. Suggestion / Hint: Count how many ways he can get from (0,0) to (5,7) by going through the point (2,3). Then subtract that from ALL POSSIBLE ways he can get from (0,0) to (5,7). Hint for the hint: How many ways he can get from (0,0) to (5,7) by going through the point (2,3)? Well, that's the SUM of how many ways he can get from (0,0) to (2,3) and how many ways he get get from (2,3) to (5,7). Hope this helps! :)</span>
4 0
3 years ago
What is -0.75 - 0.4 simplified
anzhelika [568]

Answer:

-1.15

Step-by-step explanation:

Subtract  0.4  from  − 0.75 .

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to 1/2(2.5+5)6
mr Goodwill [35]

Answer:

all work is pictured and shown

6 0
3 years ago
How to rewrite 4 x 6 2/3 as a product of a unit fraction and a while number.
Harman [31]
A whole number will be 3 and as a fraction unit fraction it would be 2/8
6 0
3 years ago
a 6 ounce package costs $2.10 a 16 ounce package costs $5.28 a 26 ounce package costs $9.36 which package is the best buy
Andru [333]

Answer:

The better buy is the 16 ounce package for $5.28.

Step-by-step explanation:

First divide each price with their ounce,so 2.10 ÷ 6 = 2.1 per 1 ounce , 5.28 ÷ 16 = 0.33 per 1 ounce , 9.35 ÷ 26 = 0.36 per 1 ounce.

Next compare the prices for 1 ounce and see which on is lower. The 16 ounce package has a better price because the price for each ounce is lower than the other prices.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate 3x+4(y+3) when x is 5 less than the quotient of y and 3, and y=18.
    11·1 answer
  • What is the slope of the line parallel to the line Y equals - 3X -8
    5·2 answers
  • Have no clue how to find the slope or y off pic
    14·1 answer
  • Resolva os seguintes exercícios sobre os Números racionais, a partir de situações problema: Para encher um álbum de figurinhas,
    10·1 answer
  • Working continuously 24 hours a day, a factory bottles Soda Q at a rate of 500 liters per second and Soda V at a rate of 300 lit
    13·1 answer
  • Explain why the function is discontinuous at the given number
    7·1 answer
  • Which inequality is true?
    10·1 answer
  • PLEASE SHOW FULL SOLUTIONS!! Will Mark Brainliest for the best answer. The radius of a spherical balloon is 3.5 cm. What is the
    8·1 answer
  • Solve the equation : 7(x + 6) + 7x = 9 options 2 5/14, -1 5/14, -2 5/14, 5/14
    15·1 answer
  • Express… As a limit of a right Reimann sum
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!