1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovangra [49]
3 years ago
7

What are the values of m and Theta in the diagram below?

Mathematics
1 answer:
Airida [17]3 years ago
5 0
10 and 14 are the values
You might be interested in
Michael’s weight can be represented by the expression 72x^5. Al’s weight can be represented by the expression 9x^7.
podryga [215]

Answer:

a) \frac{72x^5}{9x^7}

b) =\frac{8}{x^2}

c), Yes;8x^2

Step-by-step explanation:

Michael's Weight: 72x^5

Al's weight: 9x^7

a) Ratio of Michael's weight to Al's weight: \frac{72x^5}{9x^7}

b) This ratio simplifies to:  \frac{8\times 9x^5}{9x^5\timesx^2}

                                         =\frac{8}{x^2}

c) Yes, If the exponent in each expression were negative, then we have:

Ratio of Michael's weight to Al's weight: \frac{72x^{-5}}{9x^{-7}}

This ratio simplifies to:  8x^{-5--7}=8x^2

The two ratios are not the same.

3 0
3 years ago
NEED HELP NOW! WILL MARK BRAINLIEST
skad [1K]

Answer:

for part b. the probability fraction is 17 over 20, or 17/20.

Step-by-step explanation:

the percentage of 65 years or older is 85% of the population. 85/100 simplified is 17/20.

8 0
4 years ago
In a tutoring session, 2/3 of an hour was spent reviewing math problems. Adelina attended 3/4 of the tutoring session. How much
fgiga [73]

Answer:

Time spend by Adelina at the tutoring session is 30 minutes.

Step-by-step explanation:

Given : In a tutoring session, \frac{2}{3} of an hour was spent reviewing math problems and Adelina attended \frac{3}{4} of the tutoring session.

We have to find the time Adelina spend at the tutoring session.

We know, 1 hour = 60 minutes.

Total time taken in tutoring session = \frac{2}{3}\times 60=40 minutes.

also, Adelina attended \frac{3}{4} of the tutoring session that is \frac{3}{4} of 40 minutes.

that is \frac{3}{4}\times 40=30minutes.

Thus, time spend by Adelina at the tutoring session is 30 minutes.


 

4 0
4 years ago
PLEASE HELP DUE ASAP!!!!!
leva [86]

Answer: Y = -2x + 10

Step-by-step explanation:

You can find the slope by using the slope formula

which is y2 - y1 over x2 - y1

4 - 2 = 2

3 - 4 = -1     so the slope is -2/1 or just -2x

Now to find b we plug in any 2 points

0 = -2(5) + b

0 = -10 + b

add 10 to both sides so -10 cancels out

10 = b

or

b = 10 (same thing)

so the equation would be

y = -2x + 10

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
8$ for 2 pounds of rice as a unit rate
elixir [45]

it would be $4 per pound of rice

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A) 3× - 5 = 7
    12·1 answer
  • What's 1+1? (Free Points)
    7·2 answers
  • The sector enclosed by BCD in the circle below represents the
    13·1 answer
  • Adrian paid $465.60 for 120 rubber pads for the bottom of his store's chairs. How much did Adrian pay for each rubber pad? Dameo
    13·2 answers
  • A football team gained 10 yards on one play and then lost 22 yards on the next. What was the overall change in field position.
    8·1 answer
  • What is the solution to the system of equations? X+3y=18 x+2y=14
    9·1 answer
  • Plz help I need to know how many bags of snacks they bought in all
    6·1 answer
  • A rectangle has a length of 5^3 units and a width of 5^2 units. What is the area of the​ rectangle? Write your answer as a power
    13·1 answer
  • A set of natural numbers between 50 and 55
    8·2 answers
  • I need help with any of these thank you
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!