Answer:
5 Kg of apples
Step-by-step explanation:
cost of apples per kg = 24000.00/3
=8000.00
amount of apples bought = 40000.00/8000.00
=5 Kg
He got 5kg of apples with Rp.40,000.00
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
$250 c+ $ 180 g > $ 950
<u>Step-by-step explanation:</u>
As a cryptographer (c), Miyoko earns per day = $ 250
As a geologist (g) , Miyoko earns per day = $ 180
So the equation comes to be $250 c+ $ 180 g = $ 950
The equation can be rewritten to find c as, (950-180 g) / 250
The equation can be rewritten to find g as, (950 - 250 c) / 180
Plugin different values of c and g in the above 2 equations, we can find that ,
To achieve the goal, Miyoko requires to be a geologist for 3 days and crpytographist for 2 days.
Answer: since the 5 is a negative you are subtracting it from 3
so 3 +(-5) is actually 3-5. which = -2
Step-by-step explanation:
Hope this helps
(f∘g)(x) is equivalent to f(g(x)). We solve this problem just as we solve f(x). But since it asks us to find out f(g(x)), in f(x), each time we encounter x, we replace it with g(x).
In the above problem, f(x)=x+3.
Therefore, f(g(x))=g(x)+3.
⇒(f∘g)(x)=2x−7+3
⇒(f∘g)(x)=2x−4
Basically, write the g(x) equation where you see the x in the f(x) equation.
f∘g(x)=(g(x))+3 Replace g(x) with the equation
f∘g(x)=(2x−7)+3
f∘g(x)=2x−7+3 we just took away the parentheses
f∘g(x)=2x−4 Because the −7+3=4
This is it
g∘f(x) would be the other way around
g∘f(x)=2(x+3)−7
now you have to multiply what is inside parentheses by 2 because thats whats directly in front of them.
g∘f(x)=2x+6−7
Next, +6−7=−1
g∘f(x)=2x−1
Its a lts easier than you think!
Hope this helped