1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paladinen [302]
2 years ago
10

The table below shows how much it costs per gallon to fill a gas tank with premium

Mathematics
1 answer:
Leni [432]2 years ago
6 0

47.50/10 = 4.75

57/12 = 4.75

76/16 = 4.75

The unit rate is C. $4.75

You might be interested in
One basketball weighs 20.2 ounces. The basketball team has a total of 15 basketballs. If each basketball weighs the same, about
S_A_V [24]
So u will do 20.2*15=303 so ure answer would be 303 oz
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Alice and her sister picked 57 and 23 roses respectively. How many roses should Alice give to her sister to have the same number
tino4ka555 [31]

If you add up 57+23=80 40+40=80 so 40 is the answer they will have the same amount Alice gets 40 and her sister gets 40

5 0
2 years ago
The formula P = 6s gives the formula for the perimeter of a regular hexagon with side length s. What is the perimeter of a regul
stellarik [79]
YOU NEED A BETTER SCHOOL
6 0
3 years ago
What is the exact volume of the cone?
zlopas [31]

Answer:

The third choice, (160/3)π cm³

Step-by-step explanation:

The formula for volume of a cone is

V = (1/3)πr²h   where r is the radius of the base, and h is the height

Here, r = 4 and h = 10. plug those values in and simplify...

V = (1/3)π(4²)(10)

V = (1/3)π(16)(10)

V = (1/3)π(160)

V = (160π)/3

4 0
2 years ago
This is a rectangular pyramid. What shape is the base?
Ulleksa [173]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Using pemdas please
    10·2 answers
  • A department store wraps gifts for its customers. What is the amount of wrapping paper it would take to wrap a gift box with a w
    13·1 answer
  • My math question to u<br><br>4 - 6x = 8
    6·2 answers
  • Is 9.37 greater or less than 5.999?
    12·1 answer
  • Need help with some practice ​
    7·2 answers
  • What is the solution to the equation 5(x+4)=5x-3
    11·1 answer
  • I need help with this​
    6·1 answer
  • If you have 1 dollar, 1 quarter, 4 dimes, and 7
    11·1 answer
  • Determine the value of c for each figure
    6·1 answer
  • Find the slope rise/run
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!