Answer:
6.39
Step-by-step explanation:
divide the total cost by the total amount of the item for the unit price:
38.34/6=6.39
Time taken by a regular bus to reach its destination = 3 1/4 hours
= 13/4 hours
Time taken by the express bus to make the same trip = 2 1/2 hours
= 5/2 hours
Time that can be saved by taking the express bus = (13/4) - (5/2) hours
= (13 - 10)/4 hours
= 3/4 hours
So 3/4 hours can be saved by taking the express bus rather than the regular bus. The correct option among all the options given in the question is option "C". I hope the procedure is simple enough for you to understand.
$60 for 2 hours and $100 in total for 2 hours of work and the service fee
Area A Output: 2, 4, 6, 8
Perimeter P Output: 6, 8, 10, 12
Explanation: Just replace the x with the inputs and then solve.