Answer:
<h2><u>Toothpaste</u></h2>
Smiles = $0.215 per ounce
Tartar Free = $0.2075 per ounce
Bright = $0.19875 per ounce
I will buy Bright because it is the cheapest.
<h2><u>Sunscreen Lotion</u></h2>
Bronze Smart = $0.23625 per ounce
Ray Block = $0.25 per ounce
Healthy Glow = $0.3725 per ounce
I will buy Bronze Smart because it is the cheapest sunscreen here.
<h2><u>Deodorant</u></h2>
Fresh = $0.29875 per ounce
Clean Scent = $0.259 per ounce
Spring = $0.24833333333 per ounce
I will buy Spring because it costs less than the other deodorants.
Step-by-step explanation:
divide the cost by the ounces and you will get the cost per ounce
Have a nice day! :-)
In a circle, the measure of an inscribed angle is half the measure of the intercepted arc.
m∠XYZ = 68/2 = 34°
Answer:
180 houses
Step-by-step explanation:
The 3 part of the ratio 10 : 3 represents 30 bungalows, thus
30 ÷ 3 = 10 ← value of 1 part of the ratio
10 parts = 10 × 10 = 100 ← number of flats
The 5 part of the ratio 9 : 5 represents 100 flats, thus
100 ÷ 5 = 20 ← value of 1 part of the ratio, then
9 parts = 9 × 20 = 180 ← number of houses
100.014. I think this is it
What would the the “S” be?