1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergey [27]
3 years ago
12

A grocery store sold 250pounds of fruit in May. This is 5times more than it sold in January.How many pounds of fruit did the gro

cery store sell in January?
Mathematics
1 answer:
WARRIOR [948]3 years ago
5 0

They sold 50 pounds in January.

To find this you just need to divide 250 by 5 since the amount sold in May is 5 times more.

Hope this helps :)

You might be interested in
Suppose 12% of the students chose to study French their freshman year, and that meant that there were 21 such students. How many
AleksAgata [21]

Answer:

154 students

Step-by-step explanation:

First get the total number of students .

This can be gotten by

12% of A = 21

Where A represents the total number of students.

12% represents the % of A that chose to study French and 21 is the number of students that studied French .

Therefore,

12% /100% x A = 21

0.12 x A = 21

Divide both sides by 0.12

0.12/0.12 x A = 21/0.12

A = 175

The total number of students is 175.

If 21 chose to study French their freshman year ,number of students that chose not to will be total number of students minus number of those who chose to study French.

That’s

175 - 21

= 154

154 students chose not to study French their freshman year

4 0
3 years ago
Which decimal is equivalent to 8.118181818?
grandymaker [24]
The last one!!! (sorry I can't do recurring signs on my phone!) hope this helps :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of the sphere shown below? 13 A. 527 units O B. 676 3 i units 3 C. 8788 3 i units 3 O D. 10472 units3​
vichka [17]
527, because it is hope it helps
6 0
2 years ago
Annie walks 15 feet away from her house and places a mirror on the ground. She backs 4 feet away from the mirror so that she can
balandron [24]
9 is the answer to your Q
5 0
3 years ago
How to reduce the fraction 10/63
mr_godi [17]
I'm pretty sure 10/63 is simplified.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook
    7·2 answers
  • Please help!
    5·1 answer
  • Write each fraction as a desimol 29/1000
    14·2 answers
  • Ms. Fraser's car can go 19.21 miles on .85 gallons of gas.if gas cost $2.17 per gallon, how much will a 3,000 mile trip cost Ms.
    14·1 answer
  • 3 less than the quotient of 18 and a number m
    14·1 answer
  • PLEASE HELP THIS IS MY EXAM! Point M is the midpoint of overline PQ. The coordinates of point M are (2, 4) . The coordinates of
    8·2 answers
  • On a map, there are 3 centimeters between two cities. The actual distance between the cities is 45 kilometers.
    14·2 answers
  • What does X and Y equal?
    5·1 answer
  • IF YOU HELP ME I WILL GIVE YOU 5 STARS AND A BRAINLIEST
    15·2 answers
  • A group of friends wants to go to the amusement park. They have no more than $225 to spend on parking and admission. Parking is
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!