4x-8=3x+9, I think that's the answer
Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
Answer:
ok
Step-by-step explanation:
<span>3x^2y^2 − 2xy^2 − 8y^2 =
y^2 (3x^2 - 2x - 8) =
factoring with leading coefficient:
for ax2+bx+c find two numbers n,m, that m*n = a*c and m+n = b
</span><span><span>
3x^2 - 2x - 8
a=3, b=-2, c=-8
</span>a*c = 3*(-8) = -24
-24=(-6)*4 and -6+4=-2, so m=-6 and n=4
replace bx with mx + nx and factor by grouping
</span><span>
3x^2 - 2x - 8 = </span>3x^2 -6x + 4x -8 = 3x(x-2) + 4(x-2) = (3x+4)(x-2)
answer:
<span>3x^2y^2 − 2xy^2 − 8y^2 = y^2(3x+4)(x-2)</span>