1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mote1985 [20]
3 years ago
15

I NEED help on this problem

Mathematics
1 answer:
gulaghasi [49]3 years ago
4 0
Insufficient data please indicate the question 
You might be interested in
Can you help me with this problem i need to go to sleep for school tmrrr​
ELEN [110]

Answer:

1.08

Step-by-step explanation:Simplify the radical by breaking the radicand up into a product of known factors.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
25 pts and a mark for real answers. Help!! A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. For 5 pounds of chocolate ch
kozerog [31]

Answer:

Each pound of chocolate chips costs $ 1.5 and each pound of walnuts cost $ 3.75 .  

Step-by-step explanation:

Let, each pound of  chocolate chips costs  $ x and each pound of walnuts costs $ y.

Then,  according to the question,

5x + 6y = 30 --------------(1)   and,

3x + 2y = 12 ----------------(2)

Multiplying (2) by 3 we get,

9x + 6y = 36 ---------------------(3)

Deducting  (1) from  (3) we get,

4x = 6

⇒ x = 1.5 ----------------------(4)

From (4), putting the value of x in (2) , we get,

2y = 7.5

⇒ y = 3.75 ---------------------------(5)

3 0
3 years ago
Whats the answer to this problem????<br><br><br>the product of 6 and a number p is 24
Ad libitum [116K]
Well the P should probably be 4
7 0
3 years ago
A large farm has 75 acres of wheat and 62.5 acres with a new job . The farm crew can harvest the wheat from 12 acres and the cor
RSB [31]

Answer:

All the fields will be harvested in 6.25 days

Step-by-step explanation:

because 75 ÷ 12 and 62.5 ÷ 12 is 6.25

6 0
3 years ago
48
Black_prince [1.1K]
Well first count the shoe rental which is 4 dollars so she has 16 dollars left. We divide 16 and 5.50 and get 2.9090 meaning that she can play 2 games. Because u can’t pay for half the game so it would be 2 games.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Marisa needs 1.4 hours to comeplete 7 homework problems. How long does each problem take? A: 0.1 hours B: 0.2 hours C: 0.7 hours
    12·2 answers
  • A marching band with 75 members makes two rectangular marching formations. One rectangle has 6 rows and the other rectangle had
    11·1 answer
  • Explain what a scatterplot is please and show and example
    8·1 answer
  • Which ordered pair could be removed so that the set of
    12·2 answers
  • Help, please !! you will get 10 points !!
    15·1 answer
  • Unit sales for new product ABC have varied in the first seven months of this year as follows: Month Jan Feb Mar Apr May Jun Jul
    10·1 answer
  • a file that has 267 megabytes is being downloaded if the download is 12.2% complete how many megabytes have been downloaded roun
    5·1 answer
  • PLEASE HELP! 10 pts. i just need the letters in order :))<br> pythagorean theorem.
    7·1 answer
  • Say in English 120say in English ​
    6·2 answers
  • Which polynomial is in standard form?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!