1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Flauer [41]
3 years ago
13

If Mei has earned 30 points right and solve a multiplication equation to find out how many books she needs to read

Mathematics
2 answers:
san4es73 [151]3 years ago
5 0
5x6 so Like five books for 30 points.
Marrrta [24]3 years ago
3 0
6*5=30


she needs to read 6 books to get 30 points
You might be interested in
5.6 x N= 2.24 N=? Please help
dlinn [17]

Answer:

N = -3.36

Step-by-step explanation:

5.6 x N= 2.24

-5.6          -5.6

N= -3.36

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
For which equations below is x = -3 a possible solution? Select three options.
yaroslaw [1]

Answer:

-|x|=-3

|x|=-3

|-x|=-3

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Explain which city is warmer.
Naddik [55]

Answer:

City P is warmer than City Q because -4 is closer to 0 than -8 is. when in the negatives and talking about temp. the number closer to 0 is always warmer than a number far away.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
My math final please help
spin [16.1K]

Answer:

m∠3 = 56

Step-by-step explanation:

Let's solve for x, first:

x + 9 = 3x - 85

9 = 2x - 85

94 = 2x

94/2 = x

47 = x

Now that we have x-value, we can substitute it in any one of the given equation to find angle 3 since, angle 1, 7 and 3 all are congruent:

=> m∠7 = x + 9

=> m∠7 = 47 + 9

=> m∠7 = 56

Since m∠7 ≅ m∠3

and m∠7 = 56, then

<u>m∠3 = 56</u>

Hope this helps!

6 0
2 years ago
A candy store sells 7 packs of bubble gum for $29.33. How much would it cost to buy 3 packs?
alexira [117]

Hi there,

Recall how 7 packs for gum sell for $29.33.

Before we can calculate how much it would cost to sell 3 packs of gum, we must calculate how much it would first cost to sell 1 pack of gum.

The cost of 1 pack of gum is the current total cost divided by the total amount of gum packs you receive at that price.

In this case, the total cost is $29.33, and we receive 7 gum packs at that price.

Therefore, the cost of 1 pack of gum is \frac{29.33}{7}, which equates to $4.19.

We now know that each pack of gum costs $4.19.

Hence, 3 packs of gum would cost three times that price.

4.19 * 3 = 12.57

The cost of 3 packs of gum is $12.57.

Hope that helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • for the following two numbers, find two factors of the first number such that their product is the first number and their sum is
    13·1 answer
  • Leann made a fruit salad made of apples, bananas, and cantaloupes. How many equations are needed to determine the number of appl
    15·2 answers
  • Evaluate the products 4 × (-3/4)
    8·2 answers
  • Please answer this correctly
    14·1 answer
  • (1 point) 6 cards are drawn at random without replacement from a standard deck. Be accurate to 7 decimal places. a) Find the pro
    11·1 answer
  • Free points guess my height it is between 5 to 6 feet tall
    15·2 answers
  • X plus two over five equals six
    5·2 answers
  • Which of the following is a geometric sequence?
    13·2 answers
  • Does anybody know this ?
    14·2 answers
  • A line goes through the points (4, 5) and (2, -6). Write the equation of the line in slope-intercept form. ​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!