Find the cost of 1 kilogram, by dividing the cost of 2 by 2:
4.50 / 2 = $2.25 per kilogram.
Now multiply the cost of 1 by 3:
2.25 x 3 = $6.75 for 3 kilograms.
If the value for three years is $3500 then the answer should be $7000. you would take 3500 and multiply it by 2 because 3 years plus 3 years is 6 years
There was 3 erasers in each pack because 2 times 3 is 6 plus 2 equals 8. so there are 3 in each pack.
Answer/Step-by-step explanation:
A linear pair is formed when two straight lines intersect to form two angles that are adjacent to each other and are on a straight line. The sum of both adjacent angles equals 180°.
From the diagram given, examples of linear pair are:
<FEG and <GEN
<CDE and <ADC
These are some of the few examples we can see in the given diagram that are linear pairs.
He can use:
a quarter and a dime (difference: 15)
a quarter and two nickels (difference: 20)
a dime and three nickels (difference: 5)
two dimes and a nickel (difference: 5)