1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Effectus [21]
4 years ago
7

HELP GUYS IM REALLY NOT SURE,,

Mathematics
1 answer:
Solnce55 [7]4 years ago
5 0
What u not sure bout?
You might be interested in
Find the commission on a $1,250 sale with a commission rate of 5%.
Nana76 [90]
Essentially, we must take 5% of $1250. When we drop the percent sign, we move the decimal 2 places to the left, giving .05. Then "of" means multiply. We take $1250 and multiply times .05, giving 
<span>$62..50 </span>

<span>Another way to do it is to take 10%, or $125. </span>
<span>Then 5% is half of that. Half of $125 is $62.50 We can do that by dividing $125 by 2. I did it in my head. Others might do it on paper. Still others might have a calculator handy and say $125 divided by 2 on the calculator. We should all get the same answer unless one person spaces out or is tired. It happens!</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of two numbers is 103. The larger number is 5 less than twice the smaller number. Find both numbers.
andrezito [222]

Answer:

x=67

y=36

Step-by-step explanation:

x+y=103

2y=x+5

8 0
3 years ago
If a person's eye level is h meters above sea level and he can see d kilometers to the horizon, then d=3.57h. Suppose the person
olga2289 [7]

Answer:

54.3m

Step-by-step explanation:

h = distance above sea level

d = distance he can sea above sea level

d = 3.57h

h = 15.21m

d = ?

d = 3.57 × 15.21

d = 54.2997m approximately 54.3m

The person can see up to a distance of 54.3m

6 0
4 years ago
What is zero to the power of 5? ill give 35 points to the first person to answer.
yan [13]

Now,

0^5

= 0

It is a right answer...

Thank you ♥♥

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
At the grocery store, Emily notices that it costs
Dmitriy789 [7]

Answer:

4.34

Step-by-step explanation:

2.48/40=0.062 per ounce

0.062 x 70 = 4.32 for 70 ounces

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the solution of the system of equations?
    12·1 answer
  • I need help this is due tomorrow and it’s 11:38 so please hurry
    8·1 answer
  • I don't know how to find the area
    9·2 answers
  • Help please, just number 3, thats all im asking, thanks.
    13·1 answer
  • I really need help!​
    8·1 answer
  • The ratio 7:3 is equal to
    10·2 answers
  • I need help, please
    6·1 answer
  • At the farmers market, you can buy 3 jars of honey for $12,6 jars of honey for $24,or 9 jars of honey for $36.what is the consta
    11·1 answer
  • Heyy Answer please and explain
    13·1 answer
  • On monday,Jayden built a 22.4 inch tall snowman. By Tuesday, it had melted down to 18.6 inches tall? How many inches did the sno
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!