1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TEA [102]
3 years ago
8

(4y a - 6x b )(4y a + 6x b )

Mathematics
1 answer:
Lina20 [59]3 years ago
8 0
16a square y square -36 b square x 2
You might be interested in
Please help me solve this
MArishka [77]

9514 1404 393

Answer:

  sin(θ) ≈ -0.92

  cos(θ) ≈ 0.38

  tan(θ) = -2.40

Step-by-step explanation:

Let r represent the distance of the point from the origin. The Pythagorean theorem tells us ...

  r² = (5)² + (-12)²

  r² = 169

  r = √169 = 13

The trig relations for a point on the terminal ray are ...

  (x, y) = (r·cos(θ), r·sin(θ))

Then ...

  sin(θ) = y/r = -12/13 ≈ -0.92

  cos(θ) = x/r = 5/13 ≈ 0.38

  tan(θ) = y/x = -12/5 = -2.40

7 0
3 years ago
What is the cube root of 8x^27?<br> A) 2x^3<br> B) 2x^9<br> C) 4x^3<br> D) 4x^9
Tamiku [17]

Answer:

B) 2x^9

Step-by-step explanation:

i hope that helps

8 0
3 years ago
The lowest recorded temperature in a town was 4ºF, without the windchill. With the wind, the temperature felt like 10ºF below ze
deff fn [24]

Answer:

umm  it think it is 14

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mary and Mike went to the store to buy colored pencils for their science class.mike bought a 12-pack for 1.69,and Mary bought a
sweet-ann [11.9K]

12-pack for 1.69 is a better buy

<em><u>Solution:</u></em>

Given that, Mike bought a 12-pack for 1.69 and Mary bought a 24-pack for 3.18

We have to find which is the better buy

First we have to find the unit rate

Unit rate is cost of 1 pack

<em><u>Mike bought a 12-pack for 1.69</u></em>

Therefore,

Cost of 12 pack = 1.69

Cost of 1 pack is found by dividing 1.69 by 12

cost\ of\ 1\ pack = \frac{1.69}{12} = 0.14083

Thus unit rate of Mike is 0.14083 dollar per pack

<em><u>Mary bought a 24-pack for 3.18</u></em>

Cost of 24 pack = 3.18

Cost of 1 pack is found by dividing 3.18 by 24

cost\ of\ 1\ pack = \frac{3.18}{24} = 0.1325

Thus unit rate of Mary is 0.1325 dollars

<em><u>On comparing both the unit rate</u></em>

0.14083>0.1325

Thus unit rate of Mike is larger

Thus, 12-pack for 1.69 is a better buy

3 0
3 years ago
Write an equation for “the value of m times the value of n”
NeX [460]

Answer:m(n)

Step-by-step explanation:


7 0
4 years ago
Other questions:
  • Use the inequality to answer Parts 1-3. -3(x - 2) Part 1: Solve the inequality. Leave answer in terms of a whole number or reduc
    6·1 answer
  • Charla has six segments with which to make two triangles. The segments lengths are 2 in., 3 in., 4 in., 5 in., 6 in., and 7 in.
    5·2 answers
  • 2x minus 3/4 = 15/4 what is the x
    14·1 answer
  • What is 16.403 round to the nearest tenth?
    9·2 answers
  • A line has a slope of 4 and passes through the point (2, 6). What is the equation in slope-intercept form?
    10·1 answer
  • Find the coordinates of the midpoint of the segment whose endpoints are H(8, 13) and K(10, 9).​
    14·1 answer
  • Using the formula, solve for c, if a = 9 and b = 40
    7·1 answer
  • Identify the row and column represented by a64.
    6·1 answer
  • A rectangle has a length of √18 + √32, and a width of √27. Find the area and the perimeter of the rectangle.
    7·1 answer
  • Please help, im stuck and this is due in 10 minutes.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!