Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
Hey there,
It take 45 min to complete 75% of the wall
1% = 45 / 75
= 0.6
100 % = 0.6 x 100
= 60 min
It takes her 60 mins or 1 hour to finish building the wall.
Hope this helps :))
~Top♥
Answer:
d = 28
r = 14
r² = 196
C = 87.92
Step-by-step explanation:
Given:
r = 14
To find diameter:
d = 2r
d = 2(14)
d = 28
To find r²:
14²
196
Circumference:
C = 2πr
C = 2(3.14)(14)
C = 87.92
600/800 descansos porque mencionaste que se toma un descanso cada 3 cm pero se desliza 1 cm cada vez que se toma un descanso, así que solo cambia los 2 ma cm, que es 200 veces eso a 3 o 4 y obtendrás el número de descansos (acabo de adivinar)